Gerek tatil gerekse iş amaçlı araç kiralamanın popüler olduğu günümüzde, araç kiralamak için bazı evrakların hazırlanması ve belirli koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Başta sürücü belgesi ve kredi kartı olmak üzere gerekli belgeleri ve diğer koşulları sizler için sıraladık.

Sürücü Belgesi

Araç kiralayabilmek için en az 2 yıllık bir sürücü belgesine ihtiyaç vardır. Profesyonel çalışan resmi rent a car firmaları 2 yılın altında ehliyeti olanlara araç kiralamamaktadır. Rezervasyon formunda ehliyet şartları sorgulanmaktadır.

Sürücü Bilgisi

Araç kiralama için rezervasyon yapıldığında forma araç kullanıcısının bilgileri girilmektedir. Kiralık araç sadece rezervasyon formunda belirtilen kişi tarafından kullanılmalıdır. Herhangi bir kaza durumunda farklı bir kişi tarafından aracın kullanıldığı tespit edilirse, meydana gelecek hasarlardan kişi sorumlu olmaktadır. Kiralık araç, hasar güvencesinden çıkmaktadır. Ekonomik araçlar dışında kalan lüks araçlar için finansal analiz yapılmakta, finansal verilerin istenen kriterlere uyması durumunda üst sınıf araçlar kiralanabilmektedir.

İlave Sürücü

Araç rezervasyonu yapılırken istenirse ilave sürücü bilgisi de girilebilir. Yaş ve ehliyet şartları uyan ikinci bir kişi ilave sürücü olabilir. İlave sürücü bedeli günlük ücretin içindedir.

Araç Kiralama Süresi

Günlük, haftalık veya aylık olarak araç kiralanabilmektedir. Araç kiralama süresinde alt süre 24 saattir. 24 saatten az kullanılan kiralık araçlar için bir günlük ücret talep edilmektedir.

Kilometre sınırı nedir?

Kiralık araçlar’ın kullanımı boyunca araç ekranında kilometre sınırı bilgisi kullanıcı tarafından görülebilmektedir.

Ödeme koşulları nasıldır?

Ön ödemeler kredi kartı ile yapılmakta olup ön ödemeyi veya tamamını kredi kartı ile yapabilirsiniz. Araç rezervasyonunda ön ödeme alternatifi seçildiğinde kalan bakiye kredi kartı veya nakit olarak aracı rent a car firmasına aracı teslim ederken yapılmaktadır.

Provizyon / Depozito

Araç kirasının kapsadığı konular açıkça belirtilmiştir. Trafik cezaları ve araç tesliminde yakıtın full teslim edilmemesi durumunda, kullanıcıdan ceza bedelleri ve eksik yakıt ücretleri talep edilmektedir. Sigorta kapsamının dışında kalan kaza hasarları da kira bedelinin dışında kalmaktadır. Provizyon, aracın kiralandığı süre boyunca teminat tutarının kredi kartı kullanılarak bloke edilmesidir. Peşin çekim yapılmamakta, söz konusu ekstra durumlar için araç tesliminde ödeme yapılmaktadır. Bu nedenle limiti yeterli ve en az 6 ay kullanım süresi olan kredi kartları istenir.

Kira sözleşmesine kredi kartı bilgileri Provizyon için girilmektedir. Aracı teslim ettiği şekilde teslim almak isteyen araç kiralama firmaları, sigorta kapsamı dışındaki kaza bedelleri ve ceza ücretleri için kullanıcıdan teminat almaktadır. Teminat, teslim alındığı gibi aracın sorunsuz teslim edilmesi halinde 7-25 gün içinde kredi kartından kaldırılır. Sürenin bu şekilde tutulmasının nedeni trafik cezalarının gelme süreleri ile alakalıdır.

Full Kasko

Vivi rent a car firmalarının tüm kiralık araçları kaskoludur. Kasko, hırsızlık ve kaza sonrası meydana gelen maddi hasarı ve kaybı karşılamak için bir teminattır. Kullanım boyunca oluşabilecek mekanik arızalar araç kiralama firmasına ait olup kaskoya dahil değildir. Araç kiralayan birey dışında üçüncü kişilerin herhangi bir zarar görmesi durumunda meydana gelebilecek maddi kayıplar trafik sigortası güvencesindedir.

Kasko hangi durumlarda geçerli ve geçerli değildir?

– Kaza durumunda trafik ve alkol tutanaklarının hemen tutulması önemlidir. Tutanaklar 24 saat içinde rent a car firmasına ulaştırılmalıdır. Aksi taktirde kasko güvencesi dışına çıkılmaktadır.

– Çarpma ve çarpışmanın çift taraflı olma durumunda karşı taraf sürücüsüne ait ehliyet ve ruhsat fotokopisi, sigorta poliçe fotokopisi alınarak tutanağa eklenmelidir. Çift taraflı kaza durumlarında gerekli belge fotokopilerinin alınmaması kasko güvencesini bozar.

– Alkol ve uyuşturucu kullanıldığının tespit edildiği kazalarda ve yasal hız limitinin aşıldığı durumlarda meydana gelecek kazanın tüm hasarlarından aracı kiralayan kişi sorumludur. Alkol ve uyuşturucu, hız sınırının aşılması durumu kullanıcıyı 0 kusurlu kılmaktadır. Bu durumda kasko hiçbir maddi zararı karşılamaz.

– Kaza sonrası tutulan rapordaki eksik evrak veya geçersiz evrak bilgileri kiralık araç sürücüsünün kaskodan faydalanmasını engeller. Rapor tutulmayan kaza hasar bedelleri de kasko tarafından ödenmemektedir.

– Sürücü bilgisi girilen formda yazan isim dışında başka bir kişinin aracı kullanması kaskodan faydalanmayı engeller.

– Aracın amacı dışında veya patlak lastik, motor harareti gibi kötü şartlarda kullanılması, yanlış alınan yakıtın araca zarar vermesi durumunda oluşan maddi hasar sürücüye aittir.

– Aşırı yüklenen yük nedeni ile oluşan hasar veya kaza bedeli kasko kapsamının dışındadır.

– Trafik kurallarının ihlali sonucu meydana gelen maddi hasar kaskoya dahil değildir.

– Ruhsat ve anahtarı teslim edilmeyen araç çalınma durumlarında sorumluluk kullanıcıya aittir. -Bu nedenle park ettikten sonra ruhsat ve anahtar kullanıcı tarafından yanına alınmalıdır.

– Kira süresinin aşılması ve aracın zamanında teslim edilmemesinden kullanıcı sorumludur.

– Lastikler, camlar ve farlarda oluşan hasarlar kaza sigortasına dahil değildir.

– 3. Kişilere verilen maddi zarar teminat sınırlarını aşıyorsa, aşan kısmı aracı kiralayan kişiye aittir.

Aracı teslim alma-teslim etme

Kiralık araçlar rent a car firması tarafından belirtilen zaman ve mekanda kullanıcıya teslim edilir. Kira süresi bittiğinde de belirtilen saat ve mekanda teslim alınır. Rezervasyon formu doldurulurken tüm bu bilgiler forma girilmektedir.

Yakıt

Araç hangi yakıt seviyesinde teslim alındı ise o yakıt seviyesinde teslim edilmelidir. Eksik yakıt durumunda eksik kalan kısmın bedeli kullanıcıdan alınmaktadır. Fazla kalan yakıt için araç kiralama firması kullanıcıya ödeme yapmaz.

HGS / OGS

Vivi rent a car firmalarının tüm araçlarında HGS / OGS bulunmaktadır. HGS ve OGS’nin kullanılan kısmı araç tesliminde müşteriden tahsil edilir.

Rezervasyon İptali veya Değişikliği Nasıl Yapılmaktadır?

Rent a car firmasının o anki araç durumuna göre rezervasyon değişikliği yapılmakta, araç teslimine 24 saatten fazla olan durumlarda tüm rezervasyon bilgileri değiştirilebilmektedir. İptal durumunda da 24 saat sınırı bulunmaktadır. Kiralama saatine 24 saatten fazla bir zaman olma durumunda rezervasyon iptali ücretsiz yapılmaktadır. Ücret 1-2 gün içinde kredi kartına iade edilir. 24 saatten daha az bir süre kalan rezervasyon iptal talebi yapıldığında bir günlük araç kiralama bedeli kredi kartından kesilmekte, kalan gün tutarı karta iade edilmektedir.

Tek Yön Ücreti

Farklı bir şehirde araç teslimi yapma durumunda km başına tek yön ücreti rent a car firması tarafından müşteriden tahsil edilmektedir. Kiralama fiyatına dahil edilen tutar sistemde görülebilmektedir.

Ülkeler Arası Geçişler

Kiralık araçlar hangi ülke için kiralandı ise o ülkede kullanılabilmektedir. Ülkeler arası geçiş sözleşmede bulunmamaktadır.

Muadil / Benzer Araç Gönderimi

Rezervasyon yapılan kiralık araçlar sadece istenen tarih aralığında kiralamaya müsait olan araçlardır. Kiralık aracın diğer müşteriden geç dönmesi veya hasarlı dönmesi durumunda rent a car firması benzer veya bir üst model araç verebilir.

Detaylar : https://vivi.com.tr

PAYLAŞ
Önceki İçerikBaşlıksız, İç Döküntüsü
Sonraki İçerikTepebaşı Dükü’nden Hayatın “Z Raporu”
Elektronik Haberleşme okuyorum. HTML/Css, az çok php ve biraz da Jquery bilen, müzik üretebilen, grafik tasarım konularında iddaalı birisiyim. Kişisel, tasarımsal ve diğer kategorilerde yazılar yazmaktayım

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi buraya girin