İban Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır?

0

Dünya ülkelerinde uzun yıllardır kullanılan iban numarası, 2005 yılından beri ülke çapında kullanılıyor. İban no ile bir çok bankacılık işlemi güvenli bir şekilde yapılır. Yapılan bu işlemlerde bu rakamlar sayesinde düşük maliyetler harcanır. Kişilerin iban numaraları 24 rakamdan oluşur. Türkiye için belirlenmiş iban kodu “TR” olarak kullanılmaktadır. Bir kişiye para transferi yaparken, sizin ”TR” yazmamıza gerek yok. Sistem otomatik olarak TR’den sonra gelen rakamları istiyor. Bu iban numarasını girdikten sonra alıcının adı, soyadı ve gönderilmek istenen para miktarı girmeniz yeterlidir. İban numarası sorgulama veya öğrenme işlemi nasıl yapılır? Hemen ona geçelim. Bu konumuzun ardından ibanla para gönderme başlıklı yazıya göz atınız.

iban numarası sorgulama
iban numarası sorgulama

İban Numarası Nasıl Öğrenilir?

Dikkat! Bu ayrıntıları lütfen dikkatli bir şekilde okuyunuz.

İban numarasını sorgulamak için bir kaç farklı yöntemin olduğunu belirtmek istiyoruz. Bu yöntemlerin en basiti “İnternet üzerinden iban numarası öğrenmek” olacaktır. Çünkü İnternet’ten sorgulama yaparken, hiç vakit kaybetmez ve şubeye gitmeye gerek kalmaz. Bu nedenle öncelikli olarak İnternet üzerinden öğrenme işlemi yapmak öneriliyor. Bu işlemden emin olunmazsa şubeye gidilmesi öneriliyor. Ayrıca bir diğer yöntemde telefon bankacılığı, mobil uygulama veya İnternet şubesine giriş yaparak öğrenmek olacaktır. Aslında yine ilk başta bahsetmiş olduğumuz gibi İnternet üzerinden kolay öğreniliyor. Dilerseniz hemen konuya geçelim ve sorgulama yöntemlerini tek, tek açıklayalım.

Hesaptan iban Numarası Sorgulama Yöntemleri

İnternet Şubesinden Öğrenme

İnternet bankacılığı hizmet sayfasına giriş yaparak, iban ve hesap numarasını anında öğrenme şansınız var. Yöntemleri izleyin;

  • İnternet şubesine giriş yapın.
  • Hesaplarım, hesaplar veya hesap yazılı, hesapların olduğu menüye giriş yapın.
  • Burada görmüş olduğunuz hesaplarınız arasından, iban numarasını öğrenmek istediğiniz hesabı seçin.
  • Bu hesabı seçtikten sonra karşımıza hesapla ilgili dokümanların olduğu sayfa gelecek,
  • Bu sayfa üzerinde “iban no” olarak altta “TR” ile başlayan rakamı göreceksiniz.

Bankalar genelde bu rakamları renkli ve vurgulu olarak belirtir. Bu nedenle bulmanız çok zaman almayacaktır.

Mobil Uygulamadan İban Öğrenme

Yine yukarıda belirtmiş olduğumuz tüm adımları, mobil uygulama üzerinden sürdürün. Aynı İnternet şubesi gibi burada da “hesaplarım” menüsü içerisinde bulacaksınız. Lütfen doğru hesaba giriş yaptığınızdan emin olunuz.

İban No Sorgulama Araçları

Sorgulama araçları son günlerde en çok kullanılan yöntem olarak dikkat çekiyorlar. Öncelikle iban numarası sorgulama işlemi yaparken müşteriden hesap numarası ve şube kodu istenir. Genelde bu iki soru hariç bir soru sorulmaz. (Bu durum bankalara göre farklılık gösterebilir) Müşteri no ve şube kodu girildikten sonra “sorgula” tuşuna basınız. Sorgulama tuşuna bastıktan hemen sonra talep ettiğiniz işlem araştırması başlar. Ortalama 10 saniye ile 1 dakika arası süren bir araştırma sonrası iban no öğrenme işlemi tamamlanır. İşlem tamamlandıktan sonra iban numarasını otomatik olarak göreceksiniz.

Yukarı da bahsetmiş olduğumuz gibi bu numaralar 24 rakamdan oluşur ve başında “TR” kodu vardır. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz iki soru haricinde herhangi bir soru sorulursa, müşteri danışmanı konu hakkında bilgi alabileceginiz en doğru merci olacaktır. Yine hizmet almış olduğunuz bankanın müşteri hizmetleri telefon numaralarını arayıp, “iban numaramı öğrenmek istiyorum” diye bir çünkü kurmanız yeterli olacaktır.

iban numarası sorgulama
iban numarası sorgulama

Şubeden Iban No Sorgulama

Bahsedilen işlemler sizin için uygun değilse, lütfen size en yakın banka şubesine gidiniz. Şubeye gidip müşteri temsilcisine “iban numaramı sorgulamak” istiyorum demeniz yeterli olacaktır. Müşteri danışmanı konuya çözüm bulmak için sizden T.C. kimlik numarası veya kimlik belgesi isteyecektir. İstenecek kimlik belgesi, hesabın size ait olduğunu onaylamak için istenecektir. Bu bilgiye en hızlı ve kolayca ulaşmak için İnternet veya telefon bankacılığı hizmet alanlarını kullanabilirsiniz. Merak ettiğiniz soruları aşağıdan bizlere sorunuz. Uzman kadromuz ile sorularınıza en kısa süre içerisinde yanıt bulunmaya çalışacağız. Merkez bankası tarafından verilen bilgileri burada bulabilirsiniz.

Kaynakhttps://www.kredibanka.org/iban-numarasi-sorgulama/

PAYLAŞ
Önceki İçerikKaliteli Saflı Cami Halısı Modelleri
Sonraki İçerikCem Güventürk – Yine Öyle Hissettiğinde
Elektronik Haberleşme okuyorum. HTML/Css, az çok php ve biraz da Jquery bilen, müzik üretebilen, grafik tasarım konularında iddaalı birisiyim. Kişisel, tasarımsal ve diğer kategorilerde yazılar yazmaktayım

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi buraya girin