YORUM YOK

Süper Ay Nedir, Ne Zaman Olur?

4 Nisan 20183 dk'da okunur

Süper Ay, İngilizce olarak Supermoon olarak ifade edilmektedir.

“Süper Ay nedir?” sorusuna kısaca cevap vermek gerekirse, dolunayın yörüngede Dünya’ya en yakın olduğu nokta olduğunu söylemek mümkündür.

Son yıllarda isminden oldukça fazla söz ettiren Süper Ay 2016 yılında da büyük bir ilgi odağı haline gelmişti.

Süper Ay nedir?

Süper Ay yani Supermoon, daha önce de ifade edildiği gibi dolunayın yörüngede Dünya’ya en yakın olduğu noktadır.

Süper Ay
Süper Ay

Süper Ay tutulması olarak da dile getirilen bu durum, Ay’ın dünyadan çok daha büyük görünmesi ve tam bir görsel şölen olması il sonuçlanmaktadır. Bundan dolayı hem fotoğrafçılar hem de manzara izlemeyi seven kişiler tarafından, merakla beklenen doğa olayları arasında kendine iyi bir yer bulmaktadır.

Aslında sadece son 40 yıldır kullanılan bir ifade olan Süper Ay, en çok 2016 yılında popülerliğine başlamıştı. 2017 Süper Ay, son 69 yılın en yakın Ay görüntüsü ile sonuçlanmıştır. Bununla beraber 2016 yılında, üç supermoon aynı anda gerçekleşmiş ve tam bir görsel şölen haline gelmekle kalmamış, popüler bilim dünyasında da çok ciddi bir yer etmiştir.

Süper Ay nasıl olur?

Süper ay oluşumu konusunda da bilgi vermek gerekirse, öncelikle Ay ve yörüngesi ile ilgili bilgi vermek gerekmektedir. AY’ın yörüngesi, tam manasıyla daire şeklinde değildir. Dünya’dan 383,900 km uzaklıkta olan bu yörüngenin en yakın ve en uzak noktaları, devamlı olarak değişmektedir.

Süper ay nedir?
Süper ay nedir?

NASA’da çalışan bilim insanı Noah Petro, Ay’ın yörüngesinin mükemmel bir daire şeklinde olmamasının nedeninin birçok gelgit ve yer çekimi kuvveti olduğunu söylemektedir. Keza Güneş ve diğer gezegenler de Ay’ın yörüngesinde etkiye sahiptir.

Süper Ay yani Supermoon oluşması için, Ay’ın yörüngesi üzerindeki Dünya’ya en yakın konumda ve periyotta olması gerekmektedir. Bu süreçte, yılda sadece birkaç kez meydana gelebilir. Dolayısıyla Supermoon, her yıl belirli bir dönemde meydana gelmektedir.

Süper Ay, normal bir dolunaya kıyasla tam olarak yüzde 30 daha parlaktır ve yüzde 14 daha büyüktür. Elbette ki bu karşılaştırmalar, Dünya üzerindeki gözlemcilere göre kıstas alınmaktadır. Her ne kadar bu denli büyük bir farklılık olsa da, ortada olan bu yüzdelik farkı, çıplak gözle tespit etmek oldukça zordur. Lakin parmaklık konusunda dikakt çeken bir farklılık olduğu, tüm gözlemciler tarafından dile getirilmektedir. Bu durum da Ay yanılsaması olarak ifade edilmektedir ve bilim dünyasında bu tabir ile anılmaktadır.

Supermoon nedir
Supermoon nedir

Gayet tabii bu durum da sabit değildir. Dünya’nın hangi noktasından bakıldığına göre Ay’ın büyüklüğü ve parlaklığı, farklı derecelerde gözlemlenmektedir.

Süper Ay tarihi

Süper Ay, ilk olarak 1979 tarihinde yayınlanan bir bilimsel dergide kendini göstermiştir. 1979 yılına kadar Supermoon ifadesine rastlanılmamıştır. O günden bu güne kadar, Google arama motorunda bile yapılan kullanıcı aramalarının, Supermoon veya Süper Ay olarak çok ciddi bir artış gösterdiğini saptanmıştır.

Süper Ay’ın en dikkat çekeceği 2016 yılından  sonraki gözlemin ise, 2033 yılında gerçekleşmesi bekleniyor. Tıpkı 2016 yılında olduğu gibi üç farklı Süper Ay gözlemlenmesi ve bunlardan en az birinin, çok daha dikakt çekici bir seyir sunması bekleniyor.

Supermoon yani Süper Ay ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için, Haber Tekno tarafından yayınlanan şu makaleye bakılabilir: Süper Ay Nedir? (Supermoon Nedir ve Ne Zaman Olur?)

Elbette ki Süper Ay tutulması, sadece seyir olarak kendini göstermekle yetinmiyor. Gökbilimciler ve diğer bilim insanları, bu tutulmalar sırasında farklı bilimsel çalışmalar da gerçekleştirmektedir. 2033 yılına kadar da farklı gözlemler yapılacaktır. Ancak 2016 yılındaki gibi bir Süper Ay gözlemi için, ne yazık ki 2033 yılına kadar beklemek gerekmektedir.

 

Yazıyı beğendiyseniz abone olabilirsiniz!

Epostanızı bırakırsanız bu blogdaki her yazı size bildirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir