1 YORUM

Altın Düşer mi Yükselir mi?

19 Eylül 20172 dk'da okunur

Son zamanlar altın bir yükselip bir değer kaybediyor. Tüm ülkelerin para birimleri altına bağlı. Altın bu yüzden çok önemli maden. Ancak ülkelerin siyaseti istikrarlı ekonomiyi etkileyerek altında da düşüş yaşanmasına sebep oluyor. Büyük krizlerde genel eğilim değerli madenlerin değer kazanmasıdır. Bu iyi bir durum gibi gözükse de uzun vadeli süren durumlarda alım gücünü düşürerek büyük ekonomik krizlere sebep olur. Altının değer kazanıp kaybetmesi de ülkenin iç siyasetinde olduğu kadar dış siyasetin de de etkili. Altını diğer madenlerden ayıran her yerde değişilebilir bir maden olmasından geliyor. Bu sebeple yüksek değerde de düşük değerde de oldukça ilgi görüyor.

Altının Durumu Ne Olur?

Altınla ilgili yapılacak tahminler kesinlikle ülkelerin genel durumu ve dünya siyasetiyle yakından ilgilidir. Altın düşer mi diye merak ettiğinizi biliyorum. Bu sebeple sıcak beklentiler yapmadan önce genel ekonomik durum hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Altın hiçbir zaman kendi değerinin altına inecek bir maden değildir. Bu sebeple her zaman yükseliştedir. Küçük büyük tüm yatırımcıların bir numaralı yatırım aracıdır. Altında meydana gelen dalgalanmalar geçici olup altının yükselişte olduğunu ve her zaman yükselişte olacağını bilmelisiniz. arada sırada dalgalanmalar olsa da altın kıymetini hiçbir zaman kaybetmeyen bir yatırım aracıdır.

Altın Vazgeçilir Bir Değer Değildir

Ülkeler dolaşımda olan paralarını bir altın karşılığı olarak piyasada tutabilirler. Bu sebeple karşılığı olmayan paranın basılması ve piyasada dolaşmaya başlaması ekonomiye büyük zararlar verir. Bu sebeple altın hiçbir zaman vazgeçilebilir, alternatifi bulunabilir bir değer değildir. Altın karşılığı basılan paralar buna bağlı olarak piyasaya salınır. Bu sebeple altının uzun vadede hep yükselişte olacağını söylemek yanlış olmaz.

Altının Değer Kaybetmesi

Altının değer kaybetmesi çok düşük bir ihtimaldir. Kısa zamanda değer kaybeden altın her geçen yıl bunu telafi ederek daha çok yükselir. Çünkü altının değer kaybetmesi ülkedeki paranın da değer kaybetmesi, alım gücünün düşmesi ve ithalat ihracat oranının düşmesi demektir. Bu sebeple yapılan üretim arttıkça, ülkeye giren döviz miktarı artmaya devam eder ve altın değer kazanır.

 

Yazıyı beğendiyseniz abone olabilirsiniz!

Epostanızı bırakırsanız bu blogdaki her yazı size bildirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın kesinlikle düşmez.