Ülkede her çeşit insan yaşıyor, her görüşten, her cinsiyetten, her tipten, her dinden.. Hepsine eyvallah diyip aynı havayı soluyoruz, kimseyi ayırt etmemek için uğraşıyoruz. Yalnız Kerimcan Durmaz isimli vatandaş, bugün bana başkası adına utanabilmeyi öğretti.

Hastalıktandır, kendi seçimidir, hormon eksikliğindendir bilemiyorum rol de olabilir, eşcinselliği seçmiş birinin, bahsedilen durumundan ötürü takındığı tavırlarla sırf popüler olabilmek için işinde emeğinde olan insanların sabrını sınayarak yapılmayacak işler yapıyor olması utandırıyor beni Kerimcan arkadaşın. Herkeste var mıdır bu durum, yoksa kendi vicdanımdan mıdır bilmiyorum da başkalarının adına utanabiliyorum. Bu durumu en son Atilla Taş, Yam Yam Style adlı şarkıyı çıkardığında yaşamıştım, tekrar yaşamayacağımı düşünürken karşıma bu video çıktı. Bu başkalarının adına utanma olayı iyi midir kötü müdür bilemiyorum ve tek olmadığımı düşünüyorum.

Bahsi geçen videoyu izledikten sonra daha iyi anlaşılacağımı düşünüyorum. Bunu yapan arkadaş snapchat fenomeni, aynı zamanda bir dj. Popüleritesi hayli yüksek. Eli, bir alışveriş merkezine gittiğinde ilk fiyat etiketine bakmayacak kadar, hatta daha da fazla para da tutuyor. Zengin kesimden olan bir insanın asgari ücretin az üstünde veya az altında, evine ekmek götürmek için gece yarısı Türkiye koşullarında direksiyon sallayan bir taksici bey abimizin arabasında yaptığı bu rezillik ne kadar doğru? Çıkardığı rezilliklerle, gereksiz detone çığlıklarıyla ülkenin mizah seviyesini düşüren insanları peşine toplamışken taksinin içinde yere sigara atıp da söndürmeye çalışmak neden? 94’lü bir insanın babası yaşındaki emekçi bir adama bu şekilde davranmasında nasıl bir insaniyet aranabilir? Bir insan, kendisi, başkalarına böyle davranabiliyorken nasıl saygı görmek isteyebilir?

Aslen bu konu hakkında daha çok yazılıp çizilir çünkü yalnız değiller. Biliyorum ki her ne olursa olsun bu rezilliklerine devam edecekler ve insanlar da bu rezilliklere gülmeye, Kerimcan ve Kerimcangillere prim vermeye devam edecek.

Bu arada, başkası adına utanmak diye hastalık demek istemiyorum, böyle almanca bir tanım varmış, telaffuzu zor biraz: fremdschaemen.

PAYLAŞ
Önceki İçerikMüşterisine Değer Veren Marka: KAFT
Sonraki İçerikİzledim: Sen Aydınlatırsın Geceyi
Elektronik Haberleşme okuyorum. HTML/Css, az çok php ve biraz da Jquery bilen, müzik üretebilen, grafik tasarım konularında iddaalı birisiyim. Kişisel, tasarımsal ve diğer kategorilerde yazılar yazmaktayım

32 YORUMLAR

 1. Bu ülkede ne kadar yetenekli , zeki , başarılı insan varsa hepsi kaybolup gitti ama ne kadar gerizekalı , beyinsiz , gereksiz insan varsa hepsi gündem oldu , sorumlusuda biziz ama bunun suyu baya ısınmıştı çokta iyi olmuş bu yazı hocam.

 2. Ne hormon eksikliği ne de herhangi bir hastalık eşcinselliğe yol açmaz. Eşcinselliğin seçilebilir bi’ şey olduğunu da düşünmüyorum. Bir insan niye eşcinselliği seçsin ki? Olayı meşrulaştırmaya çalışmıyorum fakat bu yazı homofobi kokuyor. Kerimcan’ı çok seven biri değilim ama snaplerini izleyen ve ara ara komik bulan biri olarak olayı kendi çapımda açıklayayım: Şoför halinden memnun ve buna müsade ederek/bilerek yapıyor. Yalnız paylaşımdan sonra snap inanılmaz tepki aldı. Bu snaplerden, yanlış hatırlamıyorsam birkaç ay sonra tekrar aynı taksiciye denk geliyor ve taksiciyle sohbet ediyorlar. Taksici halinden memnun olduğunu, hatta çevremde şöhret oldum mutluyum gibi açıklama yaparak teşekkür ediyor. Genel olarak yaptıklarının doğru ve yanlış olduğunu savunmuyorum ama bahsettiğin durum bundan ibaret.

  • homofobik olup olmamakla alakalı bi durum değil bu, bundan emin olabilirsin. sadece bu videodaki davranışları yüzünden taksici abi için kerimcan adına ben utandım. şöyle de bir olay var. taksicisin, arabana biniyor kerimcan. arabada sigara içiyor, sigara izmaritini yere atıyor, dalga geçiyor, çığlık atıyor, telefon konuşmana müdahale ediyor. sen ne düşünürsün?

   ülkemde, şehrimde, semtimde heryerde eşcinsel adamla karşılaşıyorum, herbirinin bu şekilde hareketler sergilediğini, böyle şımarık davrandığını düşün?

 3. Valla abi bende de oluyor o ya. nasıl yakistiriyorlar kendilerine falan gibi düşünceler az olmuyor. Mesela bir kız snapchat ile göğüslerini tüm dünyaya sergiliyor. Ee şimdi bir yandan niye diye düşünüyorum diğer yanım kendisine yakistiriyor bırak sanane diyor yani.

 4. Eşcinsellerle, transeksüellerle vi diğer cinsel kimlikli bireylerle hiçbir olayım yok. Baya geniş adamımdır yani bu konuda aslında bana göre olması gerektiği gibiyim ya neyse, diyeceğim şey şu; cinsel kimliği ile ilgili hiçbir sorunum yok ama bunu reklam malzemesi olarak kullanıyorsa, hiçbir saygım yok.

 5. Eş cinsel bir insan bencilliğin en son safhasındadır aslında. Kendi isteğine göre yaşamanın getirmiş olduğu özgürlük duygusu kabardıkça kabarır. Kendi neslini üretme kaygısı olmadığı için bir sonraki aşamada toplumun zararına olacak işler yapar. Düşünsenize asla öz çocuğunuz olmayacak, kendi genlerinizden bir nesil yürümeyecek. Gelecek nesillere dair çevreci yada toplumsal olarak bi endişeniz olur muydu? Ki ahlaki endişeniz olsun.
  Ahlaki bir çöküşün olmaması için bu gidişe bir dur demek gerek.

 6. Kimileri eleştirecek ama şiddetin bazen (Gerçekten bazen) çözüm olduğuna inananlardanım. Mesela bu arkadaşlar taksiciden ince bir hayat dersi alsa eminim bundan sonra daha sakin yolculuk yaparlar. Eminim bundan.

  • Taksici bu adama şiddet uygulasa LGBT başta olmak üzere birçok örgüt, birçok insan bu taksici abiyi darlayacaklar, adam belki o gece taksiye çıktığı için arabasını yakmaya kalkacak ve Kerimcan Durmaz da arkasında bu kadar insanın durduğunu görünce güç alıp iyice suyunu çıkaracak bence abi. Allah bu gevşekliklere maruz kalanlara sabır versin.

  • Taksici yada başka birisi ince bir ders vermeye kalksa anlayacak kapasite maalesef yok. Dayak yese tüm taksicileri zan altında bırakacak şekilde örgütlenip insanı zıvanadan çıkartabilirler. Maalesef televizyonlarda, sosyal medyada bu gibilerin haberleri de prim yapıyor. Neden bilmiyorum ama biraz da kasıtlı olduğunu düşünüyorum.

 7. Bu ülkede ne kadar aptal insan varsa popüler oluyor. Bende bu ismi bir kızdan duyup araştırmış ve sosyal medya hesaplarına denk gelmiştim. Bu kadar boş bir insanın insanlar tarafından nasıl sevildiğine anlam veremiyorum.

 8. Bir yerde okumuştum “insanlar sizin parasal gücünüz var diye bazı ahlaksızlıklarınızı görmezden gelebilirler” diye. Sanırım artık parasal mevzu sosyal medyada ne kadar takipçin var olarak değişti. Takipçinin çok olması için bu tür şeyler yapman lazım ve bu tür şeyler de sana takipçi getiriyor. Bunun ileride ne gibi zararları olacağını söylememe gerek var mı?

 9. Şimdi homofobiyi bir kenara bırakıp yazayım ki kesinlikle homofobik birisi değilim, hatta bir kaç eşcinsel arkadaşa sahibim. Bu Kerimcan geyiğini döndürdüğümüzde tek ortak noktaları aynı cinsel tercihi seçmeleri ve onlarda bu durumdan pek memnun değil. Ben de ilk bu taksici videosunu izlediğim de başkasının adına utanmıştım, sonra başka bir videoda abinin durumdan memnun olduğu gördüm. Fakat eşcinsel olmayı reklam olarak kullanmak yine benim tav olduğum bir durum. İnsanlar gerçekten sokakta LGBT mücadelesi derken bu insan başkalarının verdiği mücadeleye gölge düşürmekten başka ne yapıyor? Sokakta herkes delikanlı, herkes homofobik homofobik takılırken nasıl oluyor da bu insanı bu kadar kişi takip ediyor? Kafamda deli sorular. Komik desek yetişkin her insanın cevabı ‘bu mu komik?’ olur.

 10. Tercihi ne olursa olsun umursamıyorum ancak nasıl ki “ciciş kardeşler” bir trafik kazası sonucu ünlü olduysalar bu kişi de sosyal medyaya yansıyan taksi videosuyla ünlü oldu. Ardından artan takipçi sayısıyla birden şöhretine kavuştu ve işsiz kalan birçok ünlü ismin yaptığı gibi o da DJ olarak sahne almaya başladı.

  Ekşi’de başlığı açılmıştı birkaç gün önce, mekanlarda performans başına 15 bin TL alıyormuş ve aylık 300 bin TL civarında geliri varmış. Şimdi bunu görünce 4 yıl mühendislik vb. okuyan insanların ya da çok daha zorlu işlerde çalışanların özel sektörde 2000-2500 TL arası maaş almaları, geçinme dertleri sinirimi bozuyor. Adaletini … dünya bu durum oluyor sanırım.

  Eşcinselleri garipsemiyorum ya da bir laf ettiğim yok ancak son dönemde bu tür kişiler ünlü olmak ya da para kazanmak için hep aynı yolu tercih etmeye başladılar. Gel gelelim sosyal medyada nasıl oluyor da bu kadar değerli insandan fazla beğeni toplayabiliyorlar, binlere hitap ediyorlar sorgulanması gereken çok ayrı bir konu.

 11. Bunu dile getirmen iyi olmuş, eline sağlık.

  Böyle karaktersizleri, böyle şahsiyetsizleri adam yerine koyan bir nesile aşina değiliz. Böyle bir nesile de saygı duymadığımı iletmek isterim.

  *Yeni nesil beni korkutuyor.

 12. Yalnız bazı yorumlarda ünlü olmadan önce işsiz olduğundan falan bahsediliyor. Bu konu hakkın yanlış biliyorsunuz galiba zaten sosyal medyada tanınmadan öncede ünlüler arasında da olsun vip kitle ortamındada olsun makyaj yetenekleriyle tanınan biriydi.

 13. Bazılarına yanlış gelebilir fakat zaten homofobik bir insanım. Bir de bu tipler böyle gerizekalı olmuyor mu çıldırıyorum ya. İbret olsunlar diye yaratmış Allah resmen töbe töbe. Bu beyinsizle aynı havayı soluyoruz biz…

 14. Amaç tabiki eşcinsel bir insanı yerden yere vurmak değil, başarılarını baltalamak amacıyla birşeyler yazmak hiç değil ama bu adam herhangi teknolojik veya bilimsel bir konuda kendini kanıtlamamış hadi onuda geçtim topçu popçu vs de değil bu popülerlik neden hiç anlamış değilim. İzlediğim her videosunda utanıyorum ve hatta bu adamı izleyenlerdende utanıyorum. Şöyle birşey var adam zeki espriler yapıyor fakat esprileride artık anlamış Türk insanına nasıl yürümesi gerektiğini, sürekli eşcinsellik üzerinden gaylik üzerinden prim yapıyor. Bu adam yüzünden gerçekten başarılı ama eşcinsel insanlara karşı git git bir iticilik oluşuyor insanlarda. Bu adama bu primi verenler asıl utanması gerekenlerde neyse…

 15. Kerimcan Durmaz’ı snapchatte sağlam takip edenler arasındayım. Coğu kişi onun hakkinda kötü olarak atip tutarken ben hep bir savunma yoluna gecmisimdir. Bu onu sevdigimden yada baska bir durumdan dolayi degil herkese saygim oldugundan dolayidir. Ama birinin saygi sinirina giriliyorsa o kisininde saygi beklemesi hic olağan bir durum degil. Yalniz sunu da belirtmekte fayda var. Benimde cok fazla tanidigim taksici var. Biri o sekilde bir saygisizlik sergilese atar aşağı kovarlar adami. Kimse boyle seylere katlanmaz. Zorunda da degiller. Ama bu kisiler anlasmali oldugu ve bu durumlari kabul ederek ucret karsiliginda bazi seylere izin verdikleri icin burada acinilacak kimse gormuyorum ben. Taksici kendisini o duruma sokuyorsa bu onun insiyatifinde bir durum. Yani demem o ki; alan memnun veren memnun. Bizede boyle hayretle bakmak dusuyor sadece arkadasim.

  • Bu videoyu yayınlarlarken insanların taksiciyle (anlaşmalılarsa eğer) anlaşmalı olduğundan haberleri olmadığını düşünerek hareket ederler umarım bidahaki sefere, veya anlaşmalı bile olsalar böyle saygısız tavırlar sergileyerek kendi kitlesinde yücelmeye çalışırken diğer insanlarca aşağılanmasalar daha iyi olmaz mı? Yani tamam başarılıdır, onu komik bulan insanlar benim göremediğimi görüyordur, her şekilde kabul ama bu taksici olayına gülenler bence Recep İvedik küfürlerine gülenlerle aynı seviyede, iki taraf da saygısızlığına güldürüyor sonuçta.

 16. Mesele homofobiklikse, evet böyle bir fobi birçoğumuzda var, inkar etmek iki yüzlülüktür. Kabullenilecek durumlar vardır; hastalıktır, eksikliktir, psikolojiktir, önüne geçilemezdir, huydur, tüydür, boktur püsürdür v.s. Biz batılılaşmayı, modernleşmeyi, eşitliği, genişliği ne kadar benimseyebilirsek o çerçevede sınırlandırabiliriz düşüncelerimizi. Ve sınırların zorlanması kayışın kopması, şaftın kayması, şanzımanın dağılması, en nihayetinde de duvara toslamayla neticelenecek bir faciaya yol açar bünyede. Her sokağa çıkıldığında, yetişme tarzına, adabı muaşerete ters ve ahlaka mugayir durumların arttığına şahit oluyoruz. Sineye çekilecek ve göz yumulacak cinsten sırnaşıklıkları hoşgörüyle karşılamamıza rağmen öyle çarpıklıkları, sapkınlıkları görüyoruz ki artık sabrı cemalin son kırpıntısı gök kubbede fır dönüyor. Velhasılı kelam, kıssadan hisse ibneliğin alemi yok, etrafınızdaki insanlar Merkür’ün içinden gelen hataputili mabbut değil, dedesi vaktiyle anadolunun bağrından İstanbul’a
  gelmiş karapuşili Mahmut.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi buraya girin