Benim Gözümde 9 Eylül Üniversitesi

23

tahsinsungur.com’da da söylüyodum, İzmir’de 9 Eylül Üniversitesi Elektronik Haberleşme bölümü 2.sınıf öğrencisiyim. Az evvel Berk’in blogunda okulunu anlattığı bir makaleye denk geldim, okulu yeni gelenlere bir öğrenci merceğinden tanıtmak biraz daha iyi olur diye düşünüp Berk’i takdir ederken aynı zamanda blogun yazı paneline giriverdim.

Öncelikle okulumun ilk gününden özellikle bahsetmek istiyorum biraz. Şu yazımda da belirttiğim sebepten ve başka nedenlerden ötürü sınavdan çok başarılı bir puan çıkaramamıştım ve haliyle yatay mı dikey mi ne derlerse artık, o şekilde kolaylıkla Meslek Yüksek Okulu (MYO)’na yerleşmiştim. Okulun ilk günü ablam beni arkadaşlarıyla tanıştırmaya götürdüğünde ortamdaki elemanın birinden rahatsız olmuştum. Ben birini sevmediysem muhakkak bi andavallık çıkıyor o elemanda. Her neyse, ortamdaki herkese selam verirken bu elemanın elini ayrı bi sıktım, sıktım ki anlasın bişeyleri. Sonra ablam herkesle tanıştırırken o adamla aramızda şu şekil bir diyalog geçti;

A-Meslek yüksek okulu mu kardeşim?

T+Evet birader.

A-Tamamdır, Özge biz kaçtık, hadi görüşürüz.

Eleman sevgilisini alıp gitti. Sinirlerim bozuldu, rahatsız oldum. Ablama da sorduğumda zaten ortamda pek sevilen bir tip olmadığını, sevgilisi ortamda sevilen bi kız olduğundan o sebeple o çocuğa da katlandıklarını söylediklerinde biraz bi rahatladım. Anlatmak istediğim, Meslek Yüksek Okuluna geldiyseniz bi şekilde, dışlanacaksınız.

Genel açıdan..

Okul Buca’da olduğundan ara ara serseriler tarafından lafla tacizlere, kavgaya teşviklere denk gelebilirsiniz. LGBTİ destekçisiyseniz okul geneli homofobik olduğundan okula gidiş/gelişlerde arasokaklar yerine caddeleri kullanmanız gerekir.

Ulaşım

Okula doğrudan metro, izban yok. İzban istasyonlarından trene binip Şirinyer’de inip, 10dk’lık bir otobüs yolculuğuyla rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz okula. Yalnız otobüs kullanarak gitmek istiyorsanız Konak’tan direk 104 otobüsü gidiyor, okuldan 1 durak önce inmek istiyorsanız 374’e binmeniz yetiyor. Diğer tüm güzergahlardan aktarmayla geçiş yapabiliyorsunuz, bunları da Eshot sitesinden öğrenebiliyorsunuz. Ayrıca okulun içinde kızlar için yurt var, bu sebeple saat 22:00’dan sonra güvenlik daha da arttırılıyor.

Kantin / Kırtasiye / Tekel Bayii

Öğrencilik hayatının vazgeçilmez 3lüsü. Kırtasiye ve internet kafe açısından hiç sıkıntı çekmezsiniz, okulun ön kapısından çıkıp sola döndüğünüzde direk olarak yanyana 2 tane göreceksiniz zaten. Tekel bayii.. Okulun kapısından çıktığınız anda 100m2 içerisinde en aşağı 4 tane var. Biralar biraz pahalı ama.. İçilebilecek en güzel mekan bana göre okulun arkasındaki istasyon. Yalnız az fazla gürültü yapınca istasyonun karşısındaki yurt müdürü amcalar‘ı arıyor. Okulda 3 tane kantin var, hatta 4. Birincisi, MYO’ların kullandığı Afro. Ne anılarım var lan benim oralarda.. 5TL’ye tavuk şinitzel + ice tea şeftaliyle karın doyurabileceğiniz kafe. Kimse kimseyi dışlamaz, on numara kafedir. Elit kafe, 2014 yılı içerisinde açılmış hem 2 yıllık okuyanları hem 4 yıllık okuyanları barındıran, belki de birleştiren kafedir. Tuzlu biraz, oraya sadece oturmaya ya da langırt atmaya gidin derim ben. Cafetto var bi de, sadece 4 yıllıkların takıldığı, 2 yıllıkların da kız tavlama amacıyla gidip elleri boş döndükleri yer.. Bir de BEF var, Şeker Cafe oldu diyolar, orada nolur ne biter kim girer çıkar hiç bilmem.

Sınıf Geçme – Kalma

Bu konu biraz karışık. Bir sınavdan sınıfın not ortalamasından yüksek not alırsanız o ders için korkmayın. Sınıf geçme ortalaması 5 üzerinden 1,8. Yalnız son dönemde mezun olabilmeniz için ortalamanızın 2,0 olması gerekiyor. Bir de şöyle bi durum var, 2.sınıfa geçtiniz, 2.sınıfa geçtiğiniz ilk dönemde ortalamanız 1,8’in altındaysa geri 1.sınıfa düşüyorsunuz. Bu saçma uygulama yanılmıyosam Gaziantep’te bir üniversitede, bir de 9 Eylül’de varmış.

%10’luk Kısım

Okulun not konularında genel olarak çan eğrisi uygulandığından dönem sonunda ortalamanızla %10’luk başarılı kısma dahil olabildiyseniz (gece okuyanlar için söylüyorum) minimum 385TL harç yatıracakken %10luk kısma geçtiğiniz için diğer döneme takriben 95TL gibi küçük miktarda harç ödeyip başlayabiliyorsunuz. Ben ne yazık ki hiç o kısma dahil olamadım.

Öğretmen – Öğrenci İlişkisi

Ben sadece Elektronik Haberleşme öğretmenlerini ve diğer kültür derslerinin hocalarını gördüğümden diğer hocalar hakkında yorum yapmam hoş olmaz. Açıkçası benim sorun yaşadığım tek ders, tek hoca Matematik dersi. Anasını sattımın dersini 3.yıldır veremiyorum 4.yıla nasip olur inşallah. Meslek derslerimin hocalarından ötürü pek sıkıntı çekmedim. Derslere defter,kitapsız gelip arkadaşlarınızdan kağıt kalem alıp graffiti ya da anarşist lirikler yazmazsanız, efendi gibi dersi dinleyip not tutarsanız derslerden rahatlıkla geçersiniz. Ancak matematik dersi için bişey diyemem. Sınıfta 100 üzerinden -12 alan arkadaşım var benim, başka da birşey demiyorum. Okulda öğretmenlerin çoğu öğrencilerle  abi-kardeş gibi. Ama yine de çizgiyi açmamanızda fayda var.

Etkinlikler

Her yıl Elektronik Haberleşme Topluluğu (EHE) olarak düzenlediğimiz etkinliklerimiz var.Geçen yılki etkinlik için tasarladığım afişi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Okul genelinde ise bu yıl olduğu gibi Model, Gripin vs. diğer gruplar okulun Tınaztepe yerleşkesinde sahne alıyorlar.

Benim okul hakkında aklıma gelenler bunlar, aklınızdaki cevapsız kalan soruları yorum aracılığıyla, en olmadı m.tahsinsungur@gmail.com adresine mail atarak, o da yemediyse facebook adresimden yazarak sorularınızı yöneltebilirsiniz.

Hadi görüşürüz babaerenler!

PAYLAŞ
Önceki İçerikOdak – Unutursun | Efsane Coverlar 1
Sonraki İçerikHangi Markaların Bağımlısıyız? [Mim]
Elektronik Haberleşme okuyorum. HTML/Css, az çok php ve biraz da Jquery bilen, müzik üretebilen, grafik tasarım konularında iddaalı birisiyim. Kişisel, tasarımsal ve diğer kategorilerde yazılar yazmaktayım

23 YORUMLAR

 1. Abi en çok merak ettiğim konu üniversitenin ilk günü çömezlere nasıl davranıyolar ? Öyle afedersin eşek şakaları felan oluyomu ? Ve ya Azeriyim diye dışlanma felan olurmu ? Kocaeli Üniversitesi > İletişim Fakültesi > Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü kazandım bu arada . Bi fikrim yok üniversite hakkında . Tanınan üniversitemi ? Ne kadar harçlık yeter aylık ? Hiç bişey bilmeden geliyorum oraya :)) Bu arada yazıyı sonuna kadar okudum . Dokuz Eylüle gelme dedin gelmedim :D .

  • Eşek şakaları lisede kaldı oğlum :) Azerisin diye dışlamazlar, aksine daha samimi olmaya çalışırlar. Üniversite hakkında benim de fikrim yok ama facebook sayfalarına falan bakabilirsin, en azından fikir edinirsin. Harçlık ilk zamanlar aşırıya kaçabilirsin, istedikleri kitaplar vesaire biraz fazla tutabilir. Dokuz Eylül aslen iyi gibi de işte bizim bölüm sıkıntılı biraz :)

 2. Abi 2.0 durumu kötü gözüküyor ve matematik en nefret ettigim ama en başarılı olduğum ders ? Benim de hayallerimdeki okul 9 Eylül ama bilgisayar mühendisliği bi tutturursam harika olacak. Bilgilendirmeler için saol ama bir kısmı beni alakadar etmiyor galiba ?

 3. Üniversite ortamının o rahatlığını ve eğlenceli tarafını hiç yaşayamadım. Nedeni heralde teorik olarak oluşturulan sistemin bir parçası olmak istemememdi. Açıktan okudum ama şimdi o günlere geri gitsem üniversiteyemi giderim açıktanmı okurum diyorum da, Üst düzey bir bölüm okumuyorsam eğer yine açıktan okumayı tercih ederim heralde. İzmir’de okumak ayrı bir zevk olsa gerek ama bizden geçti artık :).

 4. 1 saat kadar önce okul resimlerime bakmış olup sonrada senin yazını okuyunca bi an okula geri döndüm. 5 yıl olmuş mezun olalı onu da az önce fark ettim. Ben de benzer sebeplerden Elektronik Haberleşme okudum.
  Bazı kıt kafalı 4 yıllıklı kardeşlerimizin “aa 2 yıllık mı?” tavırlarını iyi bilirim ama fındık kadar beyinleriyle bizimle aynı masada zaten oturamazlar.
  Neyse, Afro da hiç bulunmadım desem yeri, bizim zamanımızda 2 yıllıkların adını kötüye çıkaran çok tip vardı, gerek yok öyle tiplere. Hep BEF de vakit geçirdik çok güzel arkadaşlıklarımız oldu .
  Ders konusuna gelince, cidden dersi dinlemek ve biraz çalışmakla rahat mezun olunabilir.(bunu 3.yılımda fark etmem biraz acı oldu tabi)
  Matematik konusuna gelince MK dır kesin. İMYO öğrencisine böcek gibi bakan biri.
  Üniversitenin keyfini çıkarın. 2 yıllık diye takılmayın kafası çalışan adam her türlü iş güç sahibi oluyor.

  • Bu Matematik olayı Süper Mario’dan ötürü, “bunları geçen sene görmüştünüz gerek yok, bunları zaten görseniz neolacak” diye diye çoğu konuyu atlayan adam.. T.Ö. diyeyim, isim vermeyeyim şimdi.. Ve yorumuna aynen birebir katılıyorum..

 5. Tahsin abi az kaldı 100 gün sonra YGS sınavına giricem artık sınavmı bana giricek yoksa benmi ona giricem bilmiyorum harıl harıl çalışıyorum da diyemem , ucundan , kıyısından bakıyorum matematik ve fen konularına “bilgisayar programcılıgı” düşünüyorum. Bana önerebilecegin bir çalışma stili veya kitap yayını varmı ?

  • Bu arada bende Dokuz Eylül’e geleceğim abi :)

   Küçük Bir Rica : ” Mysqli Connect ile ilgili detaylı bir makale yazabilirmisin başlangıç için”.

  • Kardeşim şimdiden başarılar dilerim, ben sınavsız geldim 9 Eylül’e. Haliyle pek bilmiyorum hangi kitaba çalışırsan faydası olur, Mysql Connect için de bir makale hazırlamaya çalışacağım :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi buraya girin