4 YORUM

Cem Güventürk – Yine Öyle Hissettiğinde

19 Kasım 20173 dk'da okunur

Uzun zamandır kitap okumaya pek fırsat bulamıyordum, belki de fırsat yaratmak istemiyordum bilemiyorum fakat arayı daha da açmamak adına yeni bir kitaba başlamak istedim. Bu esnada kitap okumaya yeniden başlamak için ısınma turu olur düşüncesiyle ve biraz da Emrah Serbes yazılarından ötürü takip ettiğim Kafa Dergisi’nin eylül sayısında ilk bakışta amatör sandığım ama hiç de öyle olmayan, sadece anlatmak istediklerini ve hislerini çizgilerinden üstün tutan bir adam keşfettim; Cem Güventürk.

Kafa Dergisi’ndeki “Çoklu Görev” hikayesinin hemen arkasından olmasa da dergiyi tamamen okuduktan sonra Cem Güventürk’ün sayfasına geri dönüp tekrar okumak istedim. Evvelden Leman, Penguen gibi mizah dergilerinde çizip sonradan Uykusuz’da çizmeye başlamasına rağmen O’nu bir karikatür/mizah dergisinde değil de edebiyat dergisinde keşfetmek O’nun adına güzel bir duygudur sanırım. Hikayesini beğendiğim insanları suyunu çıkarana kadar stalkladığımdan bahsetmiştim, Cem Güventürk’te de aynısını yaşadım. Instagram sayfasını tavaf ederken ne zaman “yine öyle hissetsem” elime alacağım kitabının çıktığını öğrendim, kitabı Yine Öyle Hissettiğinde.

Yine Öyle Hissettiğinde

Yine Öyle Hissettiğinde her sayfasında bir karikatür barındıran, kendinizi Selçuk Erdem’in yorumuyla her sayfasında bir rüya sahnesinde hissedeceğiniz enteresan bir adamın enteresan bir kitabı. Enteresan çünkü karikatür sanatı her ne kadar güldürüye odaklı olsa da Cem Güventürk, çizgilerini Umut Sarıkaya samimiyetiyle harman edip bu sanatı daha farklı bir boyuta, rüyalar alemine taşımış. Çizgilerinin profesyonel olmayışı bu noktada gerçekten önemini hissettiriyor çünkü bazı diğer karikatüristler gibi (ustaları tenzih ederek söylüyorum) profesyonel tekniklerle karikatür çizip tek amacı esprili klişe bir hikaye yakalamak veya yalnızca siyasi göndermeler yaparak bir bakıma reklam yapma çabası içerisinde olmadığı fikrindeyim.

Kitaptaki karakterlerde çevrenizdeki insanlardan en az birini bulmanıza banko gözüyle bakıyorum, bulamıyorsanız da muhtemelen o insan sizsinizdir. Bu genellemeyi kendimden emin bir şekilde yapıyor olma sebebimse (en azından kitabı okuyanlar arasında) sosyal medya samimiyetsizliklerine tepkili, toplumun kendisini şekillendirmesine karşı gelmeye çalışan ama pek de başaramamış, toplum baskısından kaçıp sığındığı ailesinden de baskı gören, geçmişinden sıyrılamamış ve bu gibi birçok sebepten kendisiyle kavgalı arkadaşlar illaki vardır (yalancıya bi’ şekilde müdahale etmiyorlar diye kendinizi kandırmayın). Eğer gerçekten varsa onlara bu kitabı önerin, önerin ki yalnız olduklarını düşünmesinler. Bu kitaba bu kadar yakınlık duyma sebebim sanırım gerçekten hiçbir şekilde dile getiremediğim gibi başka yollarla da anlatamadığım duygusal çıkmazlarımı resmetmiş ve bunu bana 14 TL gibi bir fiyata satmış olması, bir nevi 14 TL’ye terapi.

Kitabın içeriğini ve hissettirdiklerini anlatıp amansız övücüler seviyesinde övdüğüme göre biraz da fiziksel özelliklerinden bahsedeyim. 12×15,5 ebatında kuşe kağıda basılmış cep boy bir karikatür kitabı. Her sayfasında bir karikatür bulunuyor ve gerçekten kaliteli bir baskıya sahip. Yine öyle hissettiğinizde okuyacağınız karikatürleriniz olsun ve merak etmeyin abi, yalnız değilsiniz.

Yine Öyle Hissettiğinde – Satın Al

 

Yazıyı beğendiyseniz abone olabilirsiniz!

Epostanızı bırakırsanız bu blogdaki her yazı size bildirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tahsin birçok kitap yorumu okuyorum. Bu denk geldiğim en ilginç kitap yorumu olmuş. Çizimlerle desteklenmiş olması ve boyutu itibariyle her yere rahatça taşınabilmesi güzel bir detaymış.

Tahsin S. dedi ki:

Gerçekten hoş bir kitap, yazıyı yayına aldıktan sonra başka bir kitabı olduğunu da öğrendim, yakın zaman içerisinde de onu tanıtırım umarım.

Cem Güventürk’e ben de bayılıyorum Tahsin. Bir de zamanında Kenan Kesmez’i severdim ama o çok da bu tarz değil ama yine de denemeye değer. Güventürk’te insanın ince noktalarına doğru bir hareket çekme durumu var ya o güzel işte :)

Tahsin S. dedi ki:

Cem Güventürk’ün beğenmediğim karikatürü yok abi, aşağı yukarı her karikatüründe kendimden olmasa da çevremdekilerden parçalar buluyorum. Fırsat bulursam ilk kitabını da bi elden geçirmeyi düşünüyorum, mukadderat :)