YORUM YOK

Elektronik Devrelerin En Sık Kullanılan Malzemeleri ve Görevleri

19 Temmuz 20202 dk'da okunur

Header

Header, sinyallerin ve güçlerin kolay bir şekilde aktarılması için elektronik kartlar üzerine montajlanan pinlerdir. Header çeşitleri; dişi header ve erkek header olmak üzere ikiyi ayrılmaktadır.

Dişi Header: PCB üzerine montajlanan tarafının erkek dışta kalan tarafının dişi olmasıdır. Kablolar header içine girerek sinyal iletimi sağlar.

Erkek Header: PCB üzerine montajlanan ve dışta kalan tarafınında erkek olmasıdır. Dişi kablolar header üzerine takılarak sinyal iletimi sağlanır.

Klemens

Klemens, iki veya daha fazla sinyal veya enerji iletim hattını birbirine bağlamaya yarayan parçadır. Kullanım alanına yönelik klemensler çeşitlenmektedir.

Klemensler, ihtiyaca yönelik farklı çeşit ve yapıda olabilmektedirler. Sitemizde bulunan klemens çeşitleri; bariyer klemens, geçmeli klemens, vidasız geçmeli klemens şeklinde çeşitlenmektedir. Bu klemens çeşitleri farklı boyut ve pin sayılarında bulunmaktadır.

Konnektör

Konnektör, adından da anlaşılacağı üzere bağlayıcıdır. Hemen hemen bütün elektronik projelerde ve cihazlarda kullanılmaktadır. Konnektörün kalitesi iletilen sinyalin doğru ve kaliteli bir şekilde iletilmesinin en önemli etkenidir.

Konnektör çeşitleri BNC konnektör, RCA konnektör, SCA konnektör, RJ-45 konnektör, RS-232 konnektör, RS-422 konnektör ve RS-485 konnektör şeklindedir. Bunların dışından pcb üzerinde kullanılan tunik ve SMA konnektör çeşitleri de bulunmaktadır.

Power Soket

Power soket, tasarlanan cihazın güç girişinin yapıldığı sokettir. Power soketin kalitesi ve yapısı çoğu zaman cihazın kalitesini ve ömrünü belirlemektedir. İki çeşit power soket bulunmaktadır. Bunlar dişi power soket ve erkek power sokettir.

Jak

Mikrofon, hoparlör ve kulaklık gibi ses aygıtları başta olmak üzere birçok cihaz ve donanımın sinyal ve güç iletimi için kullandığı elektronik parçadır.

Jak çeşitleri; kablo tipi jak, banana jak, born jak, barrel jak, stereo jak, mono jak ve ses jakları gibi çeşitlerde bulunabilmektedir. Kullanılacak olan alana göre jak seçimi yapılmalıdır. Jak çeşitleri dışında jak dönüştürücü, jak çoğaltıcı jak kablosu, jak girişi ve usb jak dönüştürücü gibi ürünlerde bulunmaktadır. Yukarıdaki elektronik devre malzemelerini ve diğer ürünleri Robolink Market güvencesi ile satın alabilirsiniz.

 

Yazıyı beğendiyseniz abone olabilirsiniz!

Epostanızı bırakırsanız bu blogdaki her yazı size bildirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir