12 YORUM

Hikayem Paramparça – Emrah Serbes

21 Ocak 20172 dk'da okunur

Kendimce edindiğim “Tüm Emrah Serbes kitapları okunacak!” görevinin sondan bir önceki kitabı, Hikayem Paramparça. Sırada bekleyen Deliduman kaldı sadece, aslında ona da başlamıştım Hikayem Paramparça ve Müptezeller’den önce ama umduğum gibi gitmediği için ertelemiştim okumayı, neyse; kitabımıza dönelim.

Hikayem Paramparça

Kitabı okumaya başladıktan sonra başlarda bi’ hayal kırıklığına uğradım. Sebebi;

Bu kitaptaki metinlerin çoğu Afili Filintalar blogunda “afili parçalar” adı altında yazdıklarımdan bir seçkidir. Bu kitap için gözden geçirilmiş ve yeniden düzenlenmişlerdir. 53-54-55-56-57 ve 58.maddeler Birikim dergisinin Haziran 2009 sayısından alınmadır. Sondaki “Galip İşhanı” hikayesi ilk defa bu kitapta yayımlanmaktadır.

Ciddi anlamda kitaptaki tek hayal kırıklığım bu oldu, insanlar tarafından daha önce okunmuş (en azından benzerleri) hikayeleri derleyip bir kitap haline getirmek ne kadar sağlıklı bir iş, tartışılır. Yanlış anlaşılma olmasın; hikayelere lafım yok, ciddi anlamda çok güzeller, önyargım zaten blogda varolan bir şeyi kitap haline getirip satışa sunmak. Bu önyargım yüzünden kitabı okurken uzun aralar verdim. Sonrasında “bu yıl içerisinde haftada en az 1 saat kitap okuyacağım” sözüme sadık kalmaya çalışarak Galip İşhanı hikayesine kadar geldim, neticede bitirdim. Müptezeller kitabındaki hikayeler kadar güzel, en az onlar kadar üzücüydü.

Kısa bi’ özet geçeyim. Enteresan bir adam olan Galip, talihsiz bir kaza sonucunda hastaneye gitmek zorunda kalıyor. Gittiği hastanede yarasına dikiş atan hemşire Nuran’a aşık oluyor. Onu tekrar görebilmek, onunla konuşabilmek için dışardan bakıldığında saçma gibi dursa da az düşünüldüğünde gerçekten samimi bir düşünceyle atılan dikişleri söküp tekrar hastaneye gidiyor ve görüyor da hemşireyi. Fakat daha sonra da görmek için yaptıkları, olaylara hemşirenin gözüyle bakıldığında biraz daha korkunç hale geliyor ve daha farklı yollar aramaya başlıyorlar. Daha sonra hemşirenin başkasını sevdiğini yakın arkadaşı öğreniyor bir şekilde ve bu olayı Galip’e anlatmadan bu işin olmayacağını ima etmeye çalışıyor. “Eyvallah” diyip bugüne kadar hiç yarım bırakmadığı birasını yarım bırakıp ayrılıyor ve ortadan kayboluyor Galip. Uzun zaman sonra kucağında 3 yaşında çocuğu ve eşiyle tekrar dönüyor, yeni iş kuruyor. İşyeri adresi: Galip İşhanı Nuran Spor Kat:2 No:8. “Beni anlatamadın”..

Her Emrah Serbes kitabı sonrasında Ali bakkaldan 3 bira alırken buluyorum kendimi. Behzat Ç. kitapları, Erken Kaybedenler, Hikayem Paramparça, Müptezeller, istisnasız hepsi. Öyle hikayeler ki kurguysa bile insanın kurgu olduğuna inanası gelmiyor, en azından benim için öyle.

Kitabı Satın Al

 

Yazıyı beğendiyseniz abone olabilirsiniz!

Epostanızı bırakırsanız bu blogdaki her yazı size bildirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emir dedi ki:

Güzel kitaba benziyor kanka. Eğer kitap okuma alışkanlığı kazanırsam bu kitaplarla başlayacam ?

Tahsin S. dedi ki:

Başlamana yardımcı olacaksa ben göndereyim sana bi kitap ?

Dünyalı Adam dedi ki:

Bende bu sıralar Emrah Serbes’in Müptezeller kitabını okuyorum. Söylediğiniz gibi hikayeleri çok güzel :) Bu arada mail listenize abone olmaya çalıştım ancak bir terslik olduğunu uyarısı alıyorum. Belki farkında değilsinizdir haber vermek istedim.

Tahsin S. dedi ki:

Mail listesine manuel olarak ekliyorum sizi müsadenizle, onay maili alacaksınız :) Formu da yeniledim bu arada, ilginiz için teşekkürler :)

valar morghulis dedi ki:

Benim daha Emrah Serbes’in herhangi bir kitabını okumamış olmam gerçeği… Şu sıra çoğunlukla gördüğüm kitabı ”Üst Kattaki Terörist” ama Galip’in hikayesini merak ettiğim için Hikayem Paramparça’yı aldım listeme. :) Elimde ki kitaplar bitince ilk sipariş edeceğim Emrah Serbes kitabı olabilir. Teşekkürler. :)

Tahsin S. dedi ki:

Üst Kattaki Terörist, Erken Kaybedenler kitabından bir hikaye, çizgi roman haline getirilmiş sanırım. Galip’in hikayesi, gerçekten okunmaya değer :)

bayşampiyon dedi ki:

Gerçekten şahane kitapmış,alıp okuyucam.gerçekten sayenizde bu güzel kitabı keşfetme şansı bulduk :)

Tahsin S. dedi ki:

Eyvallah :)

Tahsin Emrah Serbes’ten senin sayende haberdar oldum. Müptezeller okunacaklar listemde sırasını bekliyor. Eğer e kitap formatını bulursam okumayı düşünüyorum. Anladığım kadarıyla sen oldukça keyifli okuyorsun bu yazarı okumaktan. Bakalım ben okuduğum da aynı keyfi alabilecek miyim? Böyle güzel ve enteresan kitap paylaşımları yapman dileğiyle.
Sevgiler.

Tahsin S. dedi ki:

Ablacım kendi kitaplarımı paylaşmam kimseyle ama aynısından hediye edebilirim şuan okuduğun kitabı bitirdiğinde. Sırada 2 kitabım daha var, onlar bittikten sonra Müptezeller’i ikinci defa okumayı düşünüyorum.

dizi dedi ki:

Emrah Serbes’in diğer kitapları gibi bu da hüsran. Türk halkının beğendiği kitaplara göre bile kültür seviyesi ortaya çıkıyor. Hasan Ali Toptaş desen çoğu kişi tanımaz ama bu yazarımız oldukça popüler. Halbuki yazdıkları kitapları karşılaştırsak Emrah Serbesinkiler gülünç kalır