2 YORUM

İzledim: Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku

25 Aralık 20152 dk'da okunur

Kitabını da okumak istediğim bi filmdi bu aslında. Aslında direk kitabını bildiğim için oluşmadı bendeki bu filmi izleme isteği. İlk bölümünden son bölümüne, sonrasında sinema filmlerine kadar izlediğim Behzat Ç‘de amirimiz olan Erdal Beşikçioğlu‘nun da Arif Berke rolünü canlandırdığını görünce oluşmuştu izleme isteği. Bi yandan da Behzat Ç’nin son bölümlerine doğru diziye dahil olan Sezin Akbaşoğulları.. Filme geçmeden belirteyim, kesin spoiler içerecek, içeriyor, içerdi.

Kahramanımız Arif Berke. Bir barda çalışan, henüz kitabı basılmamış bir yazar. Sevgilisinin onu terkedeceğini saniyeler öncesinden tahmin edip, olacakları bir roman edasıyla iç sesiyle tasvir ettiği sahnede “tamam” dedim, “devam edilir“..

ayrilikkonusmasi

Ayrılığın sonrasında kadınlar ve ilişkiler üzerine kafa patlattığı dönemlerde Müzeyyen’i ilk bir kafede görür, yere düşmüş şalını toparlarken. Daha sonra Hare Sürel’in canlandırdığı Pınar’ın yattaki nikahında da karşılaşır Müzeyyen’le. Müzeyyen, daha önce gördüğü, bildiği kadınlara benzemez. Keza diğerlerine göre kendine güveninin yüksek olduğunu da belli eder ilk konuşmada.

beniseninicingonderdiler

Aralarındaki ilişki ilerledikçe ve Müzeyyen’i tanıdıkça kadınlara dair aklına takılan soruların birçoğuna cevap bulur Arif. Müzeyyen’le yaşamaya başladıktan sonra konuşmalardaki ve evdeki detaylardan sıkılmaya başlar, bkz: bekar bir kadının evindeki traş köpüğü. Filmlerde de gerçekte de klişeleşmiş olan “sevilen kadın gider” mantığı bu filmde de var, ve Müzeyyen gittikten sonra başka bir kadınla birlikte olmaya başlayan Arif, sevgilisiyle çıktığı tatilde Müzeyyene denk gelir. Sonrası..

cayicelimmi

Çok uzattım. Filmi beğenerek izledim ama şaşırtıcı gelen hiçbir yanı olmadı. Şiirle, romanla ilgilenenler için yeterli bir film ama yine de klişelerle dolu. Bilmiyorum, belki 3 sezon Behzat Ç izledikten sonra bu filmi izleyişimden de olabilir, pek samimi gelmedi bana.

“İzlediklerim” kategorisinin ilk yazısının sonuna geldik, film izleme kültürüm pek olmasa da, oldurmaya çalışıp izlediklerimi de buraya aktarmaya çalışacağım artık. Fragmanı da koyup gideyim buralardan.

 

Yazıyı beğendiyseniz abone olabilirsiniz!

Epostanızı bırakırsanız bu blogdaki her yazı size bildirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enes dedi ki:

Behzata gore kiyaslama, o zaman olmuyo.

Tahsin S. dedi ki:

Behzat bittikten hemen sonra izledim bunu, o yüzden. Belki Behzat’tan önce izlemiş olsam daha çok severdim.