8 YORUM

İzledim: Sen Aydınlatırsın Geceyi

23 Haziran 20162 dk'da okunur

Oruç hali ve yazdan ötürü gelen sıcaklar yüzünden pek bir şey yapasım gelmiyor, blogu da boşladığımı farkındayım. Bu gibi bahanelerle hiç olmayan film/dizi izleme kültürümü arttırmak istedim. Sanırım Ramazan bitene kadar bugüne kadar izlemeyerek hata yaptığımı düşündüğüm tüm filmleri izleyip buraya aktaracağım.

Sen Aydınlatırsın Geceyi..

2013 yılında Onur Ünlü tarafından yazılıp yönetilen, tamamen kendine has kurgusu olan siyah beyaz bir Onur Ünlü klasiği. Film Leyla ile Mecnun, Ben de Özledim gibi dizilerde olduğu gibi biraz fantastik bir film. Karakterlerin tamamının fantastik özellikleri var. Başrol Ali Atay’ın duvardan geçebilmesi, duvarın ardını görebilmesi, Demet Evgar’ın hiç dokunmadan nesneleri veya insanları hareket ettirebilmesi gibi. En sevdiğim sahnesi Ferdi Tayfur’lu olan bölüm.

Filmin konusunda yine aşk yatıyor, yalnız klasik bir aşk filmi değil. Belirttiğim gibi Onur Ünlü gibi bir adamdan klişe iş beklenemez de zaten. Manisa Akhisar’da bir köyde geçiyor hikaye. Annesini ve kardeşlerini yangında kaybeden Cemal (Ali Atay), babasıyla yaşıyor. Köydeki herkesin fantastik özellikleri var. Zamanı durduran bir kitap satıcısı, duvardan geçebilen bir berber ve aynı zamanda yan hakem, nesneleri dokunmadan hareket ettirebilen bir kadın, silah kullanmadan ateş edebilen bir adam, bir dev, ölümsüz bir adam.. Filmin farkını ortaya koyan nokta; herkesin fantastik özelliği olmasına ve herkesin herşeyi farkında olmasına rağmen herşey normalmişçesine yaşamaya devam etmeleri.

Film, Onur Ünlü’yü az da olsa tanıyor olarak izlenirse aslında çok başarılı bir film ve ödüllü de. Bu filmi youtube’da replikler arasında gezerken farkettim, sonrasında Onur Ünlü’nün filmle alakalı bir konuşmasına rastladım. Yanlış hatırlamıyorsam film Onur Ünlü’nün 6 ayını almış. Bunun üstüne şöyle bir sözü vardı

Sen o filmi iki saat izliyorsun ama ben ona altı ayımı verdim. İki saatte her şeyi çözüp seni buradan gönderemem, kusura bakma! Birazcık oynayacağız.

Film, yola çıkılırken kesinlikle siyah beyaz çekilecek kafasıyla başlanmış. Hatta geri dönüşü olmasın diye siyah beyaz ışıklandırmalar ve bunun için siyah beyaz kameralar kullanılmış. Epey bir emek var. Filmdeki oyuncuların tamamı Onur Ünlü’nün daha evvelden dizi veya film için çalıştığı tanıdık isimler.

Puan; 7,8/10

 

Yazıyı beğendiyseniz abone olabilirsiniz!

Epostanızı bırakırsanız bu blogdaki her yazı size bildirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emir Kenar dedi ki:

Değişik bi filme benziyor. Ben de izleyeyim bari boş vaktimde :)

Cihan dedi ki:

Farklı bir film isterseniz yönetmenliğini Ali Atay’ın üstlendiği Limonata’yı da izleyebilirsiniz.

Faruk Yaman dedi ki:

Tahsin merhabalar.Blog sitene bir şekilde ulaştım ve bu yazıyı gördükten sonra yorum bırakmadan geçmemeye karar verdim.Sen Aydınlatırsın Geceyi filmi defalarca izlemiş olduğum ve bu konuyla alakalı bir inceleme yazısı yazmış olan biri olarak söylemek isterim ki tekrar tekrar izlenilesi fantastik ögelerin öyle kolay da anlaşılması beklenmiyor gerçekten :) Çok beğendiğim ve defalarca izlemiş olduğum bu filmle alakalı senin değerli yorumunu okumak da güzeldi.Daha fazla film incelemesi bekliyorum senden naçizane :) Başarılar!

Tahsin S. dedi ki:

Yorumunuz için teşekkürler hocam :) Onur Ünlü ve Burak Aksak yapımı olan 2 3 film daha var izleyip inceleme yazmayı düşündüğüm, o yazılarda da görüşmek üzere :) Teşekkürler! :)

Faruk Yaman dedi ki:

Sabırsızlıkla bekliyorum Tahsin! Ufak bir hatırlatma olsun diye “İtiraz Var” filmini özellikle inceleme istiyorum..Biraz özel bir tavsiye oldu ancak ilk olarak bu yazıyla başlamış olursan çok sevinirim :) Başarılar tekrardan..

Tahsin S. dedi ki:

Listenin en başında “İtirazım Var” yer alıyor zaten :) Yakında buralarda olur :)

tolgahan dedi ki:

Ali Atay gibi adamlar her zaman iyiyi hakediyor.

Ali dedi ki:

İncelemeniz üzerine merak ettim akıclık konusunda bazı yerler biraz sıksada genel anlamda iyi bir film