18 YORUM

İzledim: Vezir Parmağı (2017)

31 Ocak 20172 dk'da okunur

Ocak ayında izlediğim son sinema filmi Mahsun Kırmızıgül işi olan Vezir Parmağı. Birkaç gün evvel kuzenler koalisyonu kurup aldığımız kararla bu filmi izlemeye gittik. Gidene kadar ne adını duyduğum ne afişini gördüğüm bu filmi, hala güncel kalmayı başarmış Mahsun Kırmızıgül eleştirilerinden habersiz izledim, öyle de yorumlayacağım.

Vezir Parmağı kısa özet

Osmanlı İmparatorluğu bitmek bilmeyen bir savaşın içindedir. Bu savaşa eli silah tutan her erkek orduya alınır. Erkeklerin neredeyse tamamının orduya alındığı bir köyde savaş sebebiyle kocası şehit olmuş veya köyde bekar erkek kalmadığından evlenememiş hanımlar, bekarlıklarından şikayetçi hale gelip bunu bir devlet görevlisine izah ederler. Bu iş için bir devlet adamı atanır ve tek görevi bu köye 5 erkek götürmektir. Farklı coğrafyalardan, farklı kültürlerde yetişmiş 5 hamal seçer bu devlet adamı ve bu 5 hamal harbe gideceklerini düşünerek devlet adamıyla birlikte o köye doğru ilerlerler. Son hazırlanma aşamasında Hamdullah hacetini giderirken bir hatunu görür ve aşık olur.

Film hakkında mantıksal konuşacak olursak bana biraz saçma geldi, belki de o dönemi ve koşullarını bilmediğimdendir. Bir devlet adamı tüm işini gücünü bırakıp bir köyün hatunlarına koca tahsis eder mi? Bir insan evladı tuvaletini yaptıktan sonra gördüğü ilk hatuna aşık olur mu? Bu filmde oluyor işte.

Duygusal bakacak olursak da gerçekten hoş bir film olmuş. İnsana, insanlığa dokunur bir film olmuş. Hamalların Paşa bildikleri devlet adamı, köye götürülecek 5 adamı seçerken farklı kesimlerden farklı kültürlerle yetişmiş insanları seçmesi ve bunu gidecekleri yerde kuracakları ailelerde yetiştirecek çocuklarını kendi kültürleriyle yetiştirmeleri için yapması. Bugüne kadar hiçbir insanın böyle bir iyiliği yapmasını bırak selam vermeye değer görmediği insanları maaşa bağlayıp onların aile kurmalarına yardımcı olması.. Mantığı bir kenara bırakacak olursak gerçekten finalde ağlatabilecek bir film olmuş.

Filmde her kesimden ünlü mevcut. Gülben Ergen’inden Hayrettin’ine, Tecavüzcü Coşkun’undan tut Nuri Alço’suna kadar :) Oyunculuk konusunda da en çok, filme Nurdane karakteriyle katılmış Yasemin Yalçın’ı beğendim. Belirtmeden geçemicem, Tavuklarım Var şarkısı ve dansı çok hoşuma gitti. Filmin geneline puanım 8,2/10, fragmanı da bırakıyorum buraya.

 

Yazıyı beğendiyseniz abone olabilirsiniz!

Epostanızı bırakırsanız bu blogdaki her yazı size bildirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutluhan dedi ki:

İzleyip yorumladığın iyi oldu kardeşim :) yakın vakitte bende gitmeyi düşünüyordum. Dans sahnesine gelince şimdiden merak ettim :D

Tahsin S. dedi ki:

Git hacım pişman olmazsın :) Dans sahnesinden de şöyle bir kesit bırakayım, belki seversin :)

Emir dedi ki:

Ben de gidip izledim. Baya güldüm filmde. Gerçekten her kesimden ünlüler vardı. Tabii ben Mahsun Kırmızıgül’ü filmde tanıyamadım orası ayrı bi konu. Filmin kamera arkasını izlerken ‘aa mahsun’ diye kaldım :D

Tahsin S. dedi ki:

Filmde başta gördüğüm oyuncunun kim olduğunu sonda öğrendim, sakallar kesildikten sonra. İyi iyi ikinci defa da izlenir :)

Dünyalı Adam dedi ki:

Konusu çok enteresan geldi. Genelde Türk filmlerini çok az izlerim. Bu filmden haberim yoktu doğrusu.

Tahsin S. dedi ki:

Salona gidene kadar inan benim de yoktu. Pişman da sayılmam aslında ama işte mantıksal bakmamaya çalışıyorum filme.

Bu filmi beğenen de beğenmeyen de çok kısa zamanda izleyip kendi kararımı vermem gerekecek sanırım. Bu arada yeni adresin hayırlı olsun. Peşini bırakmayız :)

Tahsin S. dedi ki:

Ya beğenmeyenler yazıda da belirttiğim gibi önyargılarıyla izlemişlerdir filmi, işte “Türkleri filmde kötülüyor ayrımcılık yapıyor!” kafasıyla bakılırsa keyif alamazsın ki öyle bir şeye de denk gelmedim ama kuzenim bi sahnesinde “bak her milletten bahsetti ama Türk demedi bilerek yapıyor bu adam pkk destekçisi” demişti ama yine de sevmişti filmi. Sen en iyisi izle yav :)

Eyvallah usta nereye gidersem siz de gelin, tek başına çekilmez buralar :)

bayşampiyon dedi ki:

Bloğunuzda yer veridğinz limonata filmini izledim,bu flim kadar olmasada idare eder bir film.Bu arada limonata filmi süper.Limonta filmi sayesinde baya flim izledim. :)

bayşampiyon dedi ki:

Kendi yorumuma cevap veriyom yanlış oldu,limonata filmi baya şahaneydi,gerçekten :)

Akif Turan dedi ki:

Ben en çok bio’daki 5 yıldır 2. sınıftayım bölümünü sevdim :) oraya yorum yapamadığım için buraya bırakıyorum hoşça kal

Tahsin S. dedi ki:

:) Eyvallah

burak dedi ki:

Bu yazıyı gördüğüm iyi oldu kararsızdım kesin giderim teşekkürler :D yazılarınızdan kalite akıyor resmen :)

Ali Mutlu dedi ki:

Bu aralar çok tepki görüp zarar eden bir film vezir parmağı tabi ben izledim gayet başarılı bir film olmuş. Tabi bu film sosyal medyada büyük tepki görmüştü. Sebebi filmi izlemeyen kişilerin bakış açısından kaynaklıdır. Bu arada yeni adresin hayırlı uğurlu olsun takibe devam :)

Tahsin S. dedi ki:

Söylentilere dayanamayıp açıklama videosu çekmiş. Bu dedikodulara prim verenler at gözlüğünü çıkarıp hakkıyla izleseler filmi, çok eğlenecekler aslında.

Teşekkür ederim, eyvallah :)

Nuri dedi ki:

Sinema sever biri olarak bu film için henüz gidip gitmemeye karar verememiştim.Bu yazıyı okuduktan sonra kesin gideceğim .Teşekkürler

Mahsun Kırmızıgül’ün yer aldığı hiçbir filmi izlemedim. İzleyemiyorum. Sanırım onu ekran karşısına bir türlü yakıştıramadığım için oluyor tüm bunlar. Yine Mahsun yüzünden izleyemeyeceğim bir türk filmi diyorum.

Osman Kılınç dedi ki:

O onyargilarin bir olusma sureci var kimse kusura bakmasin da. Bana fetoyu aklama filmi cekip hristiyan bi kadinla evlenmeye e olur ayni sey dedirtip dagdaki teroristi bizim dostumuz diye gosterip ona okul yaptirtir sirinlestirirsen o onyargi yargi olur da insanlar onyargi der gecer. Hey gidi mahsun hey.. sari saridan cik buralara gel..