Ocak ayında izlediğim son sinema filmi Mahsun Kırmızıgül işi olan Vezir Parmağı. Birkaç gün evvel kuzenler koalisyonu kurup aldığımız kararla bu filmi izlemeye gittik. Gidene kadar ne adını duyduğum ne afişini gördüğüm bu filmi, hala güncel kalmayı başarmış Mahsun Kırmızıgül eleştirilerinden habersiz izledim, öyle de yorumlayacağım.

Vezir Parmağı kısa özet

Osmanlı İmparatorluğu bitmek bilmeyen bir savaşın içindedir. Bu savaşa eli silah tutan her erkek orduya alınır. Erkeklerin neredeyse tamamının orduya alındığı bir köyde savaş sebebiyle kocası şehit olmuş veya köyde bekar erkek kalmadığından evlenememiş hanımlar, bekarlıklarından şikayetçi hale gelip bunu bir devlet görevlisine izah ederler. Bu iş için bir devlet adamı atanır ve tek görevi bu köye 5 erkek götürmektir. Farklı coğrafyalardan, farklı kültürlerde yetişmiş 5 hamal seçer bu devlet adamı ve bu 5 hamal harbe gideceklerini düşünerek devlet adamıyla birlikte o köye doğru ilerlerler. Son hazırlanma aşamasında Hamdullah hacetini giderirken bir hatunu görür ve aşık olur.

***

Film hakkında mantıksal konuşacak olursak bana biraz saçma geldi, belki de o dönemi ve koşullarını bilmediğimdendir. Bir devlet adamı tüm işini gücünü bırakıp bir köyün hatunlarına koca tahsis eder mi? Bir insan evladı tuvaletini yaptıktan sonra gördüğü ilk hatuna aşık olur mu? Bu filmde oluyor işte.

Duygusal bakacak olursak da gerçekten hoş bir film olmuş. İnsana, insanlığa dokunur bir film olmuş. Hamalların Paşa bildikleri devlet adamı, köye götürülecek 5 adamı seçerken farklı kesimlerden farklı kültürlerle yetişmiş insanları seçmesi ve bunu gidecekleri yerde kuracakları ailelerde yetiştirecek çocuklarını kendi kültürleriyle yetiştirmeleri için yapması. Bugüne kadar hiçbir insanın böyle bir iyiliği yapmasını bırak selam vermeye değer görmediği insanları maaşa bağlayıp onların aile kurmalarına yardımcı olması.. Mantığı bir kenara bırakacak olursak gerçekten finalde ağlatabilecek bir film olmuş.

Filmde her kesimden ünlü mevcut. Gülben Ergen’inden Hayrettin’ine, Tecavüzcü Coşkun’undan tut Nuri Alço’suna kadar :) Oyunculuk konusunda da en çok, filme Nurdane karakteriyle katılmış Yasemin Yalçın’ı beğendim. Belirtmeden geçemicem, Tavuklarım Var şarkısı ve dansı çok hoşuma gitti. Filmin geneline puanım 8,2/10, fragmanı da bırakıyorum buraya.

PAYLAŞ
Önceki İçerikHikayem Paramparça – Emrah Serbes
Sonraki İçerikKişisel Blog Yazamamak
Elektronik Haberleşme okuyorum. HTML/Css, az çok php ve biraz da Jquery bilen, müzik üretebilen, grafik tasarım konularında iddaalı birisiyim. Kişisel, tasarımsal ve diğer kategorilerde yazılar yazmaktayım

18 YORUMLAR

 1. Ben de gidip izledim. Baya güldüm filmde. Gerçekten her kesimden ünlüler vardı. Tabii ben Mahsun Kırmızıgül’ü filmde tanıyamadım orası ayrı bi konu. Filmin kamera arkasını izlerken ‘aa mahsun’ diye kaldım :D

  • Ya beğenmeyenler yazıda da belirttiğim gibi önyargılarıyla izlemişlerdir filmi, işte “Türkleri filmde kötülüyor ayrımcılık yapıyor!” kafasıyla bakılırsa keyif alamazsın ki öyle bir şeye de denk gelmedim ama kuzenim bi sahnesinde “bak her milletten bahsetti ama Türk demedi bilerek yapıyor bu adam pkk destekçisi” demişti ama yine de sevmişti filmi. Sen en iyisi izle yav :)

   Eyvallah usta nereye gidersem siz de gelin, tek başına çekilmez buralar :)

 2. Bloğunuzda yer veridğinz limonata filmini izledim,bu flim kadar olmasada idare eder bir film.Bu arada limonata filmi süper.Limonta filmi sayesinde baya flim izledim. :)

 3. Bu aralar çok tepki görüp zarar eden bir film vezir parmağı tabi ben izledim gayet başarılı bir film olmuş. Tabi bu film sosyal medyada büyük tepki görmüştü. Sebebi filmi izlemeyen kişilerin bakış açısından kaynaklıdır. Bu arada yeni adresin hayırlı uğurlu olsun takibe devam :)

  • Söylentilere dayanamayıp açıklama videosu çekmiş. Bu dedikodulara prim verenler at gözlüğünü çıkarıp hakkıyla izleseler filmi, çok eğlenecekler aslında.

   Teşekkür ederim, eyvallah :)

 4. Mahsun Kırmızıgül’ün yer aldığı hiçbir filmi izlemedim. İzleyemiyorum. Sanırım onu ekran karşısına bir türlü yakıştıramadığım için oluyor tüm bunlar. Yine Mahsun yüzünden izleyemeyeceğim bir türk filmi diyorum.

 5. O onyargilarin bir olusma sureci var kimse kusura bakmasin da. Bana fetoyu aklama filmi cekip hristiyan bi kadinla evlenmeye e olur ayni sey dedirtip dagdaki teroristi bizim dostumuz diye gosterip ona okul yaptirtir sirinlestirirsen o onyargi yargi olur da insanlar onyargi der gecer. Hey gidi mahsun hey.. sari saridan cik buralara gel..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi buraya girin