4 YORUM

Kimlik Bilgilerinin Çalınması Nedir, Ne Değildir?

6 Nisan 20162 dk'da okunur

Bu bloga geçtiğimden bu yana gündem haberleriyle alakalı ne siyasi ne sosyal hiçbir başlık atmadım sanırım. Bu konu biraz sıkıntılı bir konu olduğundan değinmek istedim.

Haber başlığı: 50 Milyon Kimlik Bilgisi Çalındı

“Bu haber eski” değil arkadaşım. Eskiden kastedilen haber 2009 yılı seçimlerinden sızdırılmış bilgilerdir, o zaman bilgiler paylaşıldığında dosya boyutu 17GB iken bu haber ile alakalı yayınlanan dosya boyutu 6GB şeklinde torrentte dolaşıyor (bir ülkeyi komple torrente sığdırdı ya herifler, ne diyim amk).

Peki korkulmalı mı? Maddi anlamda billurlu insanlarsanız korkmanızda fayda var. Yayınlanan verilerle adınıza kredi çekilebilecek, kefil edilebilecek, mal/mülk devrinizi sağlatabilecek birçok veri mevcut (tc kimlik, ad soyad, ana/baba adı, cinsiyet, doğum yeri/tarihi, nüfusa kayıtlı olunan il/ilçe, tam adres).

Yalnız şöyle de bir durum var. Kimlik bilgileriniz zaten periyodik aralıklarla gerek bankalar gerek dağıttığınız popüler diğer alışveriş siteleri tarafından satılabiliyor. En basit örnekle bu çalınan bilgilerle 5000 TL değerinde adres sorgu, akraba sorgu gibi programlar oluşturulup gerek icra takip bürolarına, gerek avukatlık bürolarına, gerek kurnaz çağrı merkezlerine satılabiliyor. Zaten internette herhangi bir mecraya (alışveriş, oyun vs. siteler) TC kimlik numaranızı girmeniz bile kafanızda kurguladığınız felaket senaryolarının başrolü olabilir pozisyonda.

yakın zamanda yapılan bir adres sorgu programı
yakın zamanda yapılan bir adres sorgu programı

İlgimi çeken başka bir konu şöyle. Adamların dalga geçer gibi ülkenin başkanı ve başbakanının kimlik bilgilerine anasayfada yer vermeleri ve Binali Bey’in bu haberleri önce yalanlaması, sonra da pişkin pişkin kabullenmesi.

Ne yapılabilir?

Kesinlikle yayınlanan dosyaları indirmeye çalışmayın. “Acaba ben de var mıyım?” diye soran kardeşim, muhtemelen sen de varsın içlerinde ama bu dosyaları indirerek bilgisayarını belki kalıcı sorunlar yaratacak virüslerle doldurmanı inan istemem. Hala vermediyseniz, kimlik bilgilerinizi her siteye, her mecraya dağıtmayın. Gerisini zaten bilgileri çalan elemanlar yayınladıkları sitede yazmışlar, muhtemelen o siteye erişemezsiniz diye ben buraya da yapıştırayım.

  • Bit shifting bir şifreleme türü değildir.
  • Veritabanınızı indeksleyin. Bir işe yaramayan veritabanınızı düzeltmek zorunda kaldık.
  • Arayüze karmaşık bir şifre koymak, size hiçbir koruma sağlamaz.
  • Erdoğan hakkında bir şeyler yapın! Ülkenizi tanınır hale getirmek yerine yok ediyor!

indextcd

 

Yazıyı beğendiyseniz abone olabilirsiniz!

Epostanızı bırakırsanız bu blogdaki her yazı size bildirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ZomPir dedi ki:

Bir azerbaycan atasözü derki : вelə vəzιyyəтιɴ ιçιɴə ѕoхυм !

İyi Geceler efenim :D

Emir Kenar dedi ki:

Şifre: 123*rte

Bu arada ben de başka bir yerde okudum. Dosyalar aynıymış, sıkıştırılmış ve şifrelenmiş hali 6gb imiş. Extrack ve decode işlemi yapıldığında yine 17gb oluyormuş. (diye duydum)

Lacivert dedi ki:

Bir arkadaşımın arkadaşının, başka bir arkadaşına söylemesiyle ve o çocuğun arkadaşının bana söylediği ise 2009 seçimlerinde oy kullananların ve 2012 öncesi adres taşıyanların adresi komple ortadaymış :)

Veysel dedi ki:

Merak ettiğim bir konuydu güzel yazı olmuş.Elinize sağlık.