25 YORUM

Kullandığım Programlar [Mim]

14 Eylül 20152 dk'da okunur

Bir önceki konunun mim olması ve yeni konu yazmaya fırsat bulana kadar tekrar bir mim çıkması açıkçası biraz rahatsız etti beni, bu kendimden ötürü. Dostlara teşekkürler, unutmuyorlar sağolsunlar :) Bu benim kendimle sorunum.

Mim geleli aşağı yukarı 1 hafta olmuş, abimin düğün telaşından ötürü aklıma gelen bir konuyu erteledim, fırsat bulunca yazarım dedim, fırsat buldum, unuttum. Mim geldi, mimi yazayım derken şehit verdik, ne yazık ki.. Vicdanımız karardı, içimden gelmedi.. Sebep olanlara kinim aynı kin..

Kalın bir giriş yaptım, affola. Mimi gönderdiği için Sinan‘a teşekkürler buradan. Teması da çok hoş olmamış mı ya?

Annemi babamı geçtim, insanlardan çok bilgisayarla haşirneşirim, gerek işim, gerek aktivitelerim hep bilgisayar üzerinden olduğu için fazla program kullandığım düşünülebilir, velhasıl ki öyle değildir.

lovechrome

Chrome: Asla vazgeçmem dediğim ama java desteğini kaldırdığından ötürü ve ofiste de java gerektiren uygulamalar kullandığımızdan Mozilla’ya kaymalarım başladı, ama kişisel bilgisayarımda asla vazgeçmem. Tamam tamam ara ara Windows Edge’den siteme giriyorum.

photoshoplove

Adobe Photoshop CC: İş olarak da hobi olarak da kullandığım tek program. Gerçi artık eskisi kadar grafik işi alamıyorum ama olsun. Albüm/parça kapakları, broşürler, afişler, logolar, bannerlar ve akla gelebilecek her türlü tasarım işlerini hazırladığım program. Canını yediğimin Adobe’u, neler yapıyorsun ya..

illustratorlove

Adobe Illustrator CC: Vektörel ve Photoshop’un yetmediği yerlerde devreye giren adeta son dakika golcüsü Semih Şentürk.

ftplove

FileZilla: Programın adını unutuyorum ara ara, FTP dendiğinde aklıma direk Fz ikonu geliyo. FTP konusunda başka alternatif var mı inan bilmiyorum.

np++

Notepad++: Sinan’a yorum olarak da attım, Sublime Text’e ben alışamadım, ısınamadım, Notepad++ candır diyorum ben.

wamplove

WampServer: Önceleri AppServ kullanırken ani bir kararla AppServ uninstall, sonrasında wampserver.exe. Memnun muyum, tabii ki.

utlove

uTorrent: LimeWire kullanan nesildendim. Lazımdı öyle bir program. Fiber internete geçene kadar bu tip programları gereksiz bulurdum ama Fiber’e geçince tabi olmazsa olmazlarımızdan.

lolove

Libre Office: Microsoft Office 2007 kuruluydu, sorunlar yaşamaya başladım, sahteydi de zaten, Libre’ye geçtim sonrasında. Ara ara filtreleme işlemlerinde sıkıntılar yaşıyorum ama değiştirmek istemiyorum artık.

twlove

TeamViewer: Uzak masaüstü programı öner dense, teamviewer dışında alternatifim yok benim. Belki daha iyi programlar da vardır ama alışkanlığımı bozmak pek adetim değil.

Bu mimi de burada sonlandırıyorum. Emir‘in ve Uğur‘un da kullandığı programları merak ediyorum. Yazarlarsa öğreniriz.

İyi geceler!

 

Yazıyı beğendiyseniz abone olabilirsiniz!

Epostanızı bırakırsanız bu blogdaki her yazı size bildirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sinan Yorulmaz dedi ki:

MİM’i cevapladığın için teşekkürler Tahsin. Sublime Text’e neden alışamadın? Neresi garip geldi sana? Bende ciddi bir Notepad++ kullanıcısıydım ama Sublime Text’in kod yazma ortamı daha hoş geldi bana. Özellikle şu sağdaki silik sayfa görüntüsü çok işime yarıyor; sayfada nereye gitmek istediğim konusunda.

Tahsin S. dedi ki:

Rica ederim, hazırlarken keyif aldığım bi mim yazısı oldu :) Notepad++ gibi rahat edemedim, bilmiyorum gözüm alışmadı sanırım. Bir de Türkçe desteği yok Sublime’nin bildiğim kadarıyla. Bi sebep de o var.

Meriç Gerçeker dedi ki:

Abi harbi FTP için alternatif program var mı ki? Bende merak ettim şimdi :D O değil de; Semih Şentürk benzetmesi iyi olmuş :D :D

Tahsin S. dedi ki:

AI’nin canını yerim ya. Her seferinde son dakika yetişiyor imdadıma.

Birol Bavaş dedi ki:

FTP olarak WinSCP kullanıyorum ben. Açık kaynak kodlu ve gayet başarılı bir program tavsiye ederim.

Tahsin S. dedi ki:

Dediğim gibi, Filezilla’ya alternatif bi programa ihtiyaç duyarsam, denerim, teşekkür ettim.

Metin Bıyık dedi ki:

TeamViewer, yok yok başka alternatife gerek yok bence ya. Ps, Ai, Fz vazgeçilmez candır :) Chrome baş tacıdır fakat Explorer’dan sonra Edge performanslı bir tarayıcı arada Chrome yerine kullanmak iyi geliyor :)

Tahsin S. dedi ki:

Chrome’daki adres satırında Ctrl+Enter işlevi yazının sonuna .com ekliyoken Edge .com.tr ekliyor. Bu sebepten kullanmıyorum aslında Edge’yi. Yoksa Chrome’la yarışır :)

Metin Bıyık dedi ki:

Ctrl+Enter ?? Neden ben bunu yeni duydum :) Kullanayım bunu ben.

Berkay dedi ki:

Valla abi Ramiz abiyi de inceledim hemen hemen aynı programları seviyorsunuz ? ben de kod islerini notepad++ ile yapıyorum ama sublime da var da öyle havalı dursun diye var kullanan yok ? FileZilla Teamviewer Chrome falan fistan da aynıyız ama 4 yıldır daha Illustrator yüzü görmedim çok istiyorum ama internet kotalı artık indiremiyorum ve kullanamam diyorum bence ?

Tahsin S. dedi ki:

Kendini geliştireceğine inanıyosan indir, güzel program. Ama epey el becerisi lazım :)

Berkay dedi ki:

Öğreteceğine söz ver indireyim abi :D Sen sabırsız adamın tekisin yani şimdi durduk yere fırça yemiyaah :D

Ramiz dedi ki:

Teknolojiye ayak uydur Tahsin! Bunlar standart programlar. Mobilde hiçbir şey tercih etmiyormusun kolaylıklarınıda ben mi anlatayım :/

Tahsin S. dedi ki:

Telefonda da standart programlar abi, yeniliğe çok açık biri sayılmam, tanırsın :)

IBRA dedi ki:

Abi ben bi’ara bilgisayarımı kaybetmiştim, galiba sen bulmuşsun onu sana zahmet kargoyla yollarsan sevinirim. Adresi e-postayla yolluyorum. :/

Tahsin S. dedi ki:

Hahah :) Hemen kardeşim :)

Emirhan dedi ki:

FileZilla’ya alternatif olarak FlashFXP var. Bence FlashFXP kat kat daha iyi.

Tahsin S. dedi ki:

Filezilla’dan sıkılıp alternatif ararsam FlashFXP aklımda bulunacak, sağolasın. Bu arada http://prntscr.com/8giqgd şu kısım çok iyiymiş, fikrine sağlık.

Güzel programlar kullanıyormuşsun kanka :D. Daha benim yazım bekliyor yazmadım :D.

Wampserver hariç hepsini bende kullanıyorum. Wampserver ne onu da bilmiyorum :)

Emirhan dedi ki:

Abi beğendiysen ne mutlu bana :) Yakında nasıl yapıldığını paylaşacağım…

Tarık dedi ki:

Sublime text’e geç, cidden daha zevkli, kolay.

Tahsin S. dedi ki:

Sen diyosan vardır bi bildiğin; http://prntscr.com/8lybo3

Mahir dedi ki:

Tasarım işleriyle pek uğraşmadığımdan dolayı PS ve AI kullanmasam da AI haricinde bütün hepsini kullandım diyebilirim. Bununla birlikte eğer programlama dillerine özel IDE’ler işimizi çok kolaylaştırsa da hiçbiri notepad++ kadar kullanışlı değil.

AppServ’i de severek kullanıyordum ama güncelleme yapılmadığından dolayı silip wamp kurdum. Onu da severek kullanıyordum ama iki üç gün sonra bir sıkıntı oluyor ve phpmyadmin’e erişemiyordum. Ben de şimdi xampp kullanıyorum.

Neyse, çok uzatmayayım. :) Yazı için teşekkürler…

Tahsin S. dedi ki:

El becerisi az da olsa varsa AI eğlenceli bi program aslında. Yorum için ayrıca teşekkür ettim :)