3 YORUM

Son Hafriyat – Emrah Serbes

25 Eylül 20162 dk'da okunur

Yaklaşık 2 ay evvel Behzat Ç’nin Her Temas İz Bırakır kitabının incelemesinde söylediğim gibi sıradaki Emrah Serbes kitabı Son Hafriyat‘tı. Kitabı bitireli epey zaman olmasına rağmen buraya aktarmayı anca akıl edebildim, malumunuz üşengeçlik.

Behzat Ç adına üretilmiş her işi okumak, izlemek istediğimi belirtmiştim, Son Hafriyat, Behzat Ç. adına yazılmış son kitap, yapılmış son işti. Her Temas İz Bırakır’ın devamı olarak yazılmış bir kitap. Dizide de bahsedildiği gibi Behzat Ç’nin kızı öldükten sonraki suskunluğunu ele alıyor bu kitapta Emrah Serbes, ve kitaplarında yazılan her olay ya dizide kullanılıyor ya da sinema filmlerinde. Bu kitap da Behzat Ç. – Seni Kalbime Gömdüm filminin senaryosu mahiyetinde. Kitabın girişinde bir not çok ilgimi çekti..

Bir bebekten bir katil yaratan karanlığı sorgulamadan hiçbir şey yapılamaz kardeşlerim – Rakel Dink

Son Hafriyat Kitabından
Son Hafriyat Kitabından

Son Hafriyat: Kısa Özet

Kızının intihar etmesinden sonra kendini suçlayan Behzat Ç., hayatını bir süre konuşmadan sürdürmeye devam ediyor, bu sırada sorulan sorulara verdiği cevaplar ise el işaretleriyle, susma şekilleriyle anlaşılabiliyor O’nu tanıyanlar tarafından.

Kitap boyunca kendine Red Kit adını veren psikopat katilin peşinden koşuluyor. Katil bu defa tuhaf. Cinayeti işleme stili kendine özgü; öldürmek istediği kişiyi veya kişileri canlı canlı tabutlara koyuyor, polisi arayıp kendini ihbar edip tabutun yerini söylüyor, Behzat Ç. ve ekibi yetişip kurbanı kurtarmaya çalışıyor ama pek de başarılı olamıyorlar. Cinayetlerinde Red Kit’e Gorbaçov Hasan ve Pembo yardım ediyor. Cinayeti işleme şekilleri, öldürdüğü kişiler ve hayvanlar ise tamamen Red Kit’in yaşadığı şeylerle alakalı.

Kişisel görüşüm, Son Hafriyat, Her Temas İz Bırakır’dan sonra çıkmış olmasına rağmen o kadar akıcı değil. Her Temas İz Bırakır’ı daha çok sevmiştim, Son Hafriyat da iyi evet ama bir Alex değil tabi. Diğer kitap gibi bu kitabı da 3 gün gibi kendimce kısa bir sürede bitirdim. Kitap okurken sürekli “dedi” kelimesini görmekten sıkılmazsanız gerçekten etkili bir kitap. Yaydığım o 3 4 günde kitap okuduğum saatleri bir güne sığdırabilseydim demlik demlik çay eşliğinde daha da zevk alarak okurdum, olmadı.

Emrah Serbes’le “Görüşüyoruz, olabilir” twiti ve “Behzat Ç. Yeniden!” söylentileri üzerine yapılan bir röportajda Behzat Ç.’nin Ocak ayında tekrardan yayına gireceğini ve yeni kitabı Müptezeller‘in de Ekim ayında çıkacağını söylemişti. Umarım her şey yolunda gider de Behzat Ç.’yi tekrardan ekranlarda görürüz. Yeni başlayacağım kitap yine Emrah Serbes’ten Deliduman. Onu da 3 günde bitiririm ama incelemesini 2 ay sonra yazarım.

Satın Al

 

Yazıyı beğendiyseniz abone olabilirsiniz!

Epostanızı bırakırsanız bu blogdaki her yazı size bildirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Metin Bıyık dedi ki:

Bir kitap bitirdikten sonra, diğerine hemen başlanabiliyor fakat hakkında bir yazı hemen yazılamıyor bazen. İşin içine üşengeçlikte girince uzayıp gidiyor bu.

Okumak istediğim kitaplardan birisi Son Hafriyat ve diğer Behzat Ç. kitapları da.

Tahsin S. dedi ki:

Çok haklısın, şu üşengeçliği üzerimizden atmadan olmayacak..
Sadece Behzat Ç. kitaplarıyla kalma bence, diğer kitapları da güzele benziyor.

KONULOJİ dedi ki:

BU SAYFA ÖRNEK ALDIĞIM SAYFALAR ARASINDADIR. tahsinbey.com’a YAZILARI İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.