Yok ya bu öyle duygusal bir yazı değil. 4 yıl da tam anlaşıldığı gibi bir 4 yıl da değil. Şöyle; kastettiğim matematik dersi. 4 eğitim-öğretim yılı oldu, veremedim dersi bir türlü. Geçtiğim her dönem içerisinde karşıma çıkıyor.

Beceremediğim konuları buraya yazıp da sonradan “aa, bu konu bebek işi ya bunları da mı çözemiyosun?!” yorumlarını çöp kutusuna taşımaya üşendiğim için yazmıyorum.

İlk yıl her şey çok güzeldi aslında. Güzel başlamıştık ama işte liseden yeni çıktığımızdan nedir ne değildir tam da bilemediğimiz dönemlerde üniversite ihtişamına kapılıp matematiğin güzelim 1 yılımı çalmasına orda bi müsade ettim malesef. Sanıyodum ki seneye bu dersi bir daha alırken yine aynı hoca girecek derse, kafamda kurup kurup “ulan kesin geçicem, zaten kadın güzel anlatıyor, not da tutarım, ulan tekrar da ederim ben eve gelince!” diyip (olm ciddiyim) mutlu oluyordum kendimce.

Neyse, matematiği 1 yıl içerisinde sadece 1 dönemde alıyoruz. Yine matematiğin olduğu o döneme başlamadan evvel ders kayıtlarını yaparken gözüm takıldı, matematik hocası değişmiş.. Ön yargılı davranmadım, belki daha iyi olur deyip seçtim dersi devam dedim.

matematik çözmeye çalışırken ben

Olmadı. Bir insan 4 yanlışın 1 doğruyu götürdüğü bir sınavdan en düşük kaç alabilir? -2,70 aldım. 0-100 arasında yapılan puanlama -2,70’e düştü geçen yıl. “Sisteme en düşük not 0 giriliyor, e hocam -2,70 aldım, direk 0 yazsaydınız? Niye moral bozuyorsunuz?” diyorum, o 2,70 senin final notundan düşecek dediğinde içim rahatladı bi an, finalden sıfır çekiyordum sürekli çünkü..

Peki bu yıl n’olacak… Bu dönem zorunlu olarak almam gereken (devamdan muaf olmadığım) 10 dersim var, alttan gelen matematik dersi de 10 dersten biriyle çakışıyor, haliyle matematik derslerine giremediğim ve notları alıp kendi başıma çalışmaya kalktığımda kalemle kahve karıştırıp, çay kaşığıyla da soru çözmeye çalışıyorum, hoş olmuyor. Bütünlemede şu güzide öğrencisine bir güzellik yapmazsa yolun sonu benim vatani göreve kadar uzanır.

Şakası bir yana 2 yıllık okulda 4.yılım. Bu yıl içerisinde bitiremezsem açık öğretimden başladığım Yönetim Bilişim Sistemlerini de 1 yıl deneyip gidişata göre gerekirse askerliği aradan çıkarmayı düşünüyorum.. Ara ara gelip yine yatmadan önce saçmalarım, güzel oluyor, kafam dağıldı bak.

Bira içer misin?

Sen şunu dinle, ben geliyorum.

17 YORUMLAR

  1. Bende Emre Aydının şarkısını bekliyordum :) yazı güzel şarkı güzel kafa güzel :) Hayat Matematiksiz de güzel :) O matematik var ya…. boşver salla gitsin taso :)

  2. Abi matematiği ben de bulurdum da anamı seviyorum bi laf gelmesin diye açmıyorum ağzımı :D Şaka maka 10. sınıftayım daha ama matematik kadar (fizik hariç) nefret ettiğim hiç bişi yok sayılır. Fizik&Matematik olmasa dünya daha yaşanılabilir bir hal alır diye düşünmekteyim şu an :D Ben daha lisede sınavlara girerken s.çtık diyorum üniye girsem logar kapağının üstünde ders çalışırım herhalde :D

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi buraya girin