4 YORUM

Tereddüt Filmi (2016) | +18

9 Temmuz 20173 dk'da okunur

Aylar öncesinde hazırlamaya başladığım “izlenecekler” listemi yaz okulu stresinden ve Behzat Ç.’den (evet, 3.defa başladım) fırsat buldukça eritmeye çalışıyorum. Zamanım da ne yazık ki ya cuma ya da cumartesi geceleri anca oluyor. Filmleri veya dizileri genelde sevdiğim oyuncuların olduğunu öğrendikten sonra direkt olarak listeme alıyorum, Tereddüt’ün listeye girmesinde etkili olan isimler de Poyraz Karayel döneminden kalan Funda Eryiğit, Leyla ile Mecnun, Ben de Özledim, Yeraltı, Limonata ve Başka Semtin Çocukları gibi işlerden gönlümde yer etmiş efsane oyuncu Serkan Keskin ve Okan Yalabık oldu.

Kısaca Tereddüt Filmi

Aynı hayatı farklı şekillerde yaşayan iki kadının yollarının kesiştiği +18 etiketli bir Yeşim Ustaoğlu filmi. +18 etiketi görünce aklıma direkt klasik Türk korku filmi çıkacağı gelmedi değil ama alakası yokmuş. Erkek egemenliğine yenik düşmemek için direnen iki kadının hayatını anlatan bu hikayede ana karakterlerden biri resmi olarak henüz 16 yaşında kendisinden yaşça fazla büyük biriyle evlendirilmiş Elmas. Diğer karakterimiz de Elmas’ın çektiği sıkıntıları daha modern şekilde yaşayan ve davranış olarak farklı olsa da aslında Elmas’la aynı tepkileri veren Doktor Şehnaz. Elmas, bir çocukla nasıl evlendiğini anlamadığım kadar iyi bir adamla (Serkan Keskin) evli ve O’nun hasta annesine bakmakla yükümlü.  Şehnaz ise kendi ayakları üzerinde durmayı başarmış biri olarak duygusal hareket ettiği için erkek egemenliğine Elmas’a nazaran kendi iradesiyle girmiş bir psikolog, ya da psikiyatr, bilemedim.

Elmas anne-baba mağduru. Küçük yaşta istemediği bir adamla evlendirilip çocukluğunu yaşayamamışken ev hanımlığına mahkum ediliyor, kocası tarafından cinsel birlikteliğe zorlanıyor, kocasının annesi tarafından baskı görüyor. Yaşının küçük oluşunun yanı sıra kadın olduğundan, ailesi tarafından zorla evlendirildiğinden daha fazla direnecek gücü kendinde göremediği bir gecenin sabahında kurtuluyor bu aileden ve o aileden geriye kalan psikolojik hasarlardan da kurtulmak üzere bir hastaneye yatırılıyor.

Şehnaz ile Elmas’ın yolu tam da bu noktada kesişiyor. Şehnaz, Elmas’ın doktoru ve Elmas’ın altında kaldığı erkek hegemonyasını daha farklı biçimde yaşıyor. Yemeğini henüz bitirmemişken önünden tabağını çekip alan, isteklerini/tekliflerini önemsemeyen, birlikte gidilmiş bir iş yemeğinde bile yoğun kıskançlığa maruz bırakan, cinsel birlikteliklerinde de yalnızca kendini düşünen bir erkekle birlikte ve bu erkekten kaçmaya çalıştığında tıpkı Elmas gibi şiddet görüyor.

Tereddüt Filmi - Replik
Tereddüt Filmi – Replik

Film hakkındaki görüşüm genel olarak olumlu olsa da hoş bulmadığım yerler var. Film oyunculuk, senaryo, kamera olarak gayet başarılı fakat bu tip filmlerde gereksiz uzun sahneler çok oluyor. Şöyle anlatayım; güzel konuya ve güzel ekipmanlara sahip bir film, orası tamam. Ama yönetmenin ortamın güzelliğinden kendini alamayıp repliksiz sahneleri sırf poz olarak güzel duruyor diye çok uzun tuttuğunu düşünüyorum. Yeraltı filmini izlemiş biri beni daha iyi anlayacaktır. Bunun dışında Elmas rolündeki Ecem Uzun’un rüyayı canlandırma sahnesi gerçekten harika olmuş. Filmde sahneler arasında sanırım çekim tekniğinden ötürü kesin geçişler oluyor, olmasaymış iyiymiş.

 

Yazıyı beğendiyseniz abone olabilirsiniz!

Epostanızı bırakırsanız bu blogdaki her yazı size bildirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzlediğim ilk sanat filmi Yeşim Ustaoğlu’nun Pandora’nın Kutusu isimli filmiydi. Sonra birçok farklı sanat filmi izledim ama ilk gözağrısı unutulmuyor. Bu filmi de izledim ve kaotik atmosferi sebebiyle dört duvar arasında yaşıyormuş gibi hissettim kendimi dünyada. Ve unutmadan filmin büyük bir kısmı memleketim olan Sakarya/Karasu’da çekildi.

Adem dedi ki:

bu film çok merak ediom gidecem kısmet olursa çok beğendim

Gundem Bizim dedi ki:

Güzel ve akıcı bir film tavsiye ederim…

selma dedi ki:

ızlenılecek guzel bır fılme benzıyor ızleyeyım artık :))