23 YORUM

TTNet’ten TurkNet’e Geçiş

18 Haziran 20173 dk'da okunur

3 yıldır TTNet (Türk Telekom) müşterisiyim. Bulunduğum bölgede fiber altyapısı olmadığından VDSL’den maksimum 35mbit internet sunabileceklerini söylediklerinde 8mbit’e nazaran epey güzel bir hizmet olacağını düşünüp 2 yıllık taahhüte tereddütsüz attım imzayı. 35mbit internet zaten altyapı yetersizliği, merkeze uzaklık derken 30mbit’e yakın bir hızda geliyordu bana ama dediğim gibi eskiye nazaran iyi olduğundan sıkıntı yoktu başlarda. O zamanlar tek derdim adil kullanım kotasıydı. Bi zaman sonra fiyatı yüksek bulduğumdan paketi düşürmeye karar verdim ve 24mbite düşürdüm interneti. Yine başlarda tek derdim adil kullanımken taahhütün dolmasına yakın internette hız sorunları yaşamaya başladım. Vaad edilen 24mbit iken 8 bile gelmiyordu. Üstüne bir de adil kullanıma takıldığımda 1mbit gibi komik bir internet hızıyla bağlantı sağlamaya çalıştım. Ama yine de sadık bir TTNet müşterisi olduğumdan ikinci 2 yıllık taahhütü de imzaladım belki düzelir umuduyla. Velhasıl hız sorunları, ara ara yaşanan kopmalar ve adil kullanım da canıma tak edince o sıralar sık sık reklamını gördüğüm TürkNet’e yoğunlaştım. Epey araştırdım. Taahhüt yok, bölgede kendi altyapısını (YAPA) kullanıyorsa adil kullanım derdi yok, eğer TTNet altyapısını kullanıyorsa 150GB akn sunuyor ve akn dolduktan sonra hız 3mbit’e değil 24mbit’e düşüyor. TTNet’in adam gibi veremediği hizmeti adamlar akn dolduktan sonra bile rahatlıkla verebiliyor. Varolan internet hizmet sağlayıcısından ayrılırken çıkan taahhüt bedelini 120 TL’ye kadar faturadan düşerek karşılıyor. Çok cazip geldi, ben de başlattım TürkNet’e geçiş işlemlerini.

Pinpirikli adamım, TürkNet’i arayıp ev adresime en fazla verebileceği hızı, tamamen taahhütsüz olup olmadığını, adil kullanım durumunu en ince ayrıntısına kadar öğrendim. Sonra döndüm ve dedim ki…

Efendim TTNet benim evime en fazla 35mbit vaad edip 9mbit internet verebiliyorken TürkNet TTNet altyapısını kullanarak bana şuan brüt 60mbit internet sunuyor. Adil kullanıma takıldıktan sonra hızım 20mbite düşüyor. 2017 yılı içerisinde bölgemde kendi altyapılarına (YAPA) geçeceklerini, sonrasında hem internet hızımın artacağını, hem de adil kullanımın kalkacağını özellikle belirttiler. TTNet’ten ayrılırken ödediğim 207 TL taahhüt bedelinin 120 TL’sini faturamdan düşüyor. Tek sürprizi ise taahhütsüz hizmet verdiklerinden ötürü ilk ay gelen faturaya 2 aylık kullanım yansıtıyor. Yani ön ödemeli çalışıyor. İlk ay 60 TL gelmesi gereken fatura 120 TL geliyor.

TürkNet İnternet Hızı - TürkNet'e Geçiş
TürkNet İnternet Hızı – TürkNet’e Geçiş

TürkNet’e Geçiş

TürkNet’e geçiş aşamasından da bahsedeyim biraz. Turk.net internet sitesi üzerinden veya +90850 288 8080 telefon numarasından iletişime geçiyorsunuz. Zaten her türlü telefonda görüşme yapılacak. Görüşmeyi ses kaydına almanızı tavsiye ederim, kafanızdaki her türlü soruyu sorup (adil kullanım, taahhüt durumu, verilecek stabil hız, karşılayacakları taahhüt bedeli miktarı vs.) başvurunuzu yapıyorsunuz. Daha sonra eposta adresinize bir form gönderiyorlar. Formu eksiksiz doldurup nüfus cüzdanınızın fotokopisiyle birlikte formda belirtilen adrese kargo aracılığıyla gönderiyorsunuz. Teslim alındıktan hemen sonra evraklarınız işleme alınıyor, eğer varsa kullandığınız internet hizmeti iptal işlemi başlatılıyor ve en geç 2 gün içerisinde TürkNet’ten internet hizmeti almaya başlıyorsunuz. Hizmet iptal işlemi gerçekleştiğinde çıkan taahhüt bozma bedelini nakit olarak ödeyip çıkan faturayı ve ödediğinize dair makbuzu musterihizmetleri@turk.net eposta adresine mail olarak gönderiyorsunuz, işlem sonucu en geç 2 gün içerisinde size eposta ve mesaj olarak bildiriliyor. Bu kadar. Bitti.

Böyle içerikler hazırlayınca kendimi Umut Sarıkaya – Övmek İçin Yaşayanlar karakterleri gibi hissetmedim değil ama genel anlamda şanssız biri olduğumdan böyle kaliteli hizmetlere denk geldiğimde tanıtımını yapasım geliyor. Velhasıl, ❤ TürkNet

 

Yazıyı beğendiyseniz abone olabilirsiniz!

Epostanızı bırakırsanız bu blogdaki her yazı size bildirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tuğrul Zengin dedi ki:

Kanka şimdi ben de düşünüyorum TürkNet veya Turkcell Superonline arasında kaldım. TürkNet’te hat benim adıma olmasa dahi ben başvurup gerekli işlemleri yapabiliyor muyum?

Mesela Turkcell ile görüşmemde şunlar geçmişti:

TTNet’i hat sahibi iptal edecek, face2face olarak. (TurkNet’te de böyle mi?)
Başvuruyu yaptıktan sonra 1-2 gün internetsiz kalınacak.
Faturalar ek olarak değil, Turkcell hattına ek olarak yansıtılacak.

gibi gibi.

Tahsin S. dedi ki:

Eğer başvururken belirtirsen TürkNet ilgileniyor bu iptal işlemleriyle. Başvuru esnasında “TTNet kullanıyorum, iptal işlemini siz yapıyor musunuz?” sorusunu yönelttiğinde onlar sana TürkNet başvuru belgelerini gönderirken yanında bir de TTNet iptali için bir belge daha gönderecekler. Eksiksiz doldurup gönderdiğinde TürkNet hallediyor iptal işlemini. TTNet’ten geçiş esnasında da internetsiz kalma gibi bir durum yaşamadım kanka. Hızlı gelişti her şey.

Tuğrul Zengin dedi ki:

Ben de TürkNet müşterisiyim artık. Birkaç gün içerisinde bu konu hakkında yazıp etiketleyeceğim seni Tahsin.

Tahsin S. dedi ki:

Hayırlısı olsun hacım

Tuğrul Zengin dedi ki:

Sağol dostum.

Lacivert dedi ki:

Tahsin 1 ay önce yazamaz mıydın bu yazıyı Tahsin?

Tahsin S. dedi ki:

Az kullanayım da sıkıntı çıkmazsa yazısını yazayım diye düşünmüştüm de olmamış sanırım :D

Ümit GÜL dedi ki:

Tahsin hocam ben de TTNET ile aynı problemleri yaşayan fakat sizin attığınız adımı atmaya cesaret edemeyen bir konumdayım. 35 mb hız için para ödedim ama 20 mb hızı geçemedim. Şimdi 24 mb düşürdüm tabiki adil kullanım kotamda düştü ve hala yüksek ücret ödüyorum.
Bir yıllık sözleşmem kaldı, bu ara adil kullanım kotası dolunca hızın 8 mb düşmeside biraz suları durulttu ama yaşadığım ilk sorunda tavsiyenize uyup tereddütsüz TURKNET’i deneyeceğim.

Tahsin S. dedi ki:

Umarım aldığınız internet hizmeti daha sağlıklı hale gelir de bunca teferruata katlanmak zorunda kalmazsınız.

Ahmet Bilmez dedi ki:

Eve internet bağlandığından beri TTNet kullanıcısıyız, babamı bi’ vazgeçiremedim bu şeyden. Yok, adam uğraşmıyor. Ben halledeyim diyorum ona da karışıyor. Velhasıl-ı kelam, en iyisini yapmışsın Tahsin abi. Adamlar TTNet altyapısını kullanarak TTNet’in kendisinden bin kat daha iyi hizmet veriyorlar. Umarım bende kurtulurum bu TTNet’ten.

Tahsin S. dedi ki:

Evde sadece benim sık kullandığım bi internet var onu da ben kendi üstüme aldığımdan sıkıntı yaşamadım hiç de senin işin zormuş, umarım çözersin :)

Onur dedi ki:

TTNET in yuksek fiyat vermesinden dolayi Turknet e gecmeyi dusunuyorum ben de. Henuz dun telefonda konustum Temmuz 2017 de TTNET taahhutum bitecek. Fakat soyle bir problem var Temmuz 2017 ama hangi gun? Simdi 1 Temmuz da islemler baslarsa bana taahhut bozma bedeli cikarirlar mi? Cok iki arada kaldim. Turknet biz halledecegiz diyor ancak bana 120 TL ceza bedeli karsilamadan bahsetmediler hic. Normal sartlarda ben son TTNET faturasini odemeye de raziyim ancak bu TTNET yani kalkar 23 ayin indirim bedeli + aktivasyon ucreti vs vs hepsini odetmeye kalkar 1 ay icin. Sonunda hakli olsak bile ugrastirip yipratirlar adami. Sizce nasil bir yol izlemeliyim?

Tahsin S. dedi ki:

TTNet’in taahhüt bedeli oluşturma politikası şöyle, 24 aylık taahhütünde 10 aylık kullanımdan sonra taahhütü bozmak istersen 10 aylık taahhüt bedeli çıkarır, 20 aylık kullanımdan sonra bozmak istersen de 4 aylık taahhüt çıkarır. Sistematiği bu, geçirilen ay sayısı kalan ay sayısından fazlaysa kalan ay sayısı kadar taahhüt bedeli, azsa da geçirilen ay sayısı kadar taahhüt bedeli çıkarır. Taahhüt bedelini de son faturadan sonra sanıyorum 50 gün içerisinde çıkartıyorlar.

Taahhütünüzün bitme tarihi de temmuz ayı faturası çıktıktan hemen sonradır ki zaten taahhütünüz bitmeden evvel sizi arayıp taahhütünüzün biteceğini, uzatmazsanız indirimli ücret değil de yüksek ücretlerle ödeme yapmanız gerektiğini vs. bildirecekler. İsterseniz o arada veya kendiniz müşteri hizmetlerini arayarak tam gün olarak öğrenebilirsiniz.

Kafanızda soru işareti kalmasın istiyorsanız temmuz ayına ait faturayı ödedikten sonra birkaç günlüğüne internetsiz kalmayı göze alarak başvuru yapmanızı öneririm.

loxy dedi ki:

TTNET gerçekten pişmanlıktır. Yazınızı okuyunca hemen bugün TürkNet başvurumu yaptım biran önce kurtulmak istiyorum TTNET den.

Mustafa dedi ki:

Bunu bi kenara not ettim usta. Ttnet, şu sıralar benimde sabrımı zorluyor. Benim için bir kaçış yolu olabilir bu.

Hasan dedi ki:

Şuan ttnet kullanıyoruz da internet baya düşük bence en iyisi türknet

mustafa dedi ki:

Ben internet neden bu kadar pahalı ona bi anlam veremiyorum. Elektrik, su, hatta zaman zaman doğalgaz faturasını geçen bi internet olur mu ya. Sanki kamyonla getiriyorlar veriyi.

Umut Ali Alaraş dedi ki:

Yazınızı okudum çok beğendim. Blogunuzu takip listeme aldım iyi çalışmalar dilerim.

ekrem dedi ki:

ınternetı almak bı dert kapatmak ımkansız resmen ben ısyerımı kapttım kullanmıyorum dıyorum dıyokı nıye kapatmak ıstıyosunuz lan battık battık daha nıyesımı var :D

Fakir Yazar dedi ki:

Bende TTneti bırakıp türknet’e geçtim şuan harika ancak bağlanana kadar baya zahmetli oldu çünkü Türknet’de arıza durumlarında muhatap olabileceğin bir insan yok robot ile arıza kaydı bırakıyorsun gelip bakıyorlar. Türknetin kendi saha ekibide yok yine ttnet e bağlı türk telekom elemanları gelip bakıyor. :) Kısacası elemanlar aynı alt yapı aynı sadece tarifeler farklı :) Kendi alt yapısını getirirse belki değişir.

Halil ELVAN dedi ki:

Eski bir blog olsada bende türknetten şikayetçi bir kişi olarak kandi yaşadığım şeyleri yazmak isterim. TTNET aboneliğimi kapatıp daha hesaplı sandığımız türknete geçmeyi istedim. Daha kullanmadan vazgeçip, abonelik iptali başvurusunu istedikleri gibi yaptım. Tövbeler olsun, aboneliği kapatmadıkları gibi 2 aylık fatura yolladılar. İşlem hala devam ediyor. Sonunda mahkemeleşeceğiz gibi…
Kim neyi tercih ederse etsin, tüm firmaların altyapısı ve sağlayıcısı tek elden; TTNET. Diğer söylenenlerin hepsi müşteri çekmek için laf kalabalığı. Tek El sorunu çözülmeden benzeri sorunlar yaşanmaya devam edecektir mutlaka.
Teşekkürler herkese.