7 YORUM

Büyük nimet: youtube-dl kullanımı

8 Eylül 20192 dk'da okunur

Kazara bilgisayarın formatlanmasına, harddiskteki tüm verilerin, tüm sistemin silinmesine sebep oldum geçen akşam. Kurtarmam gereken dosyaları kurtardıktan sonra Behzat Ç. arşivini youtube üzerinden komple çekmek kalmıştı geriye, youtube-dl sağolsun, 1 gecede 3 sezonu birden çektim.

youtube-dl nedir?

Python kullanarak yazılmış, Youtube, vimeo, izlesene, udemy ve daha nicesinden(desteklenen diğer siteler için tıklayın) videoları, playlistleri, istediğiniz kanaldaki tüm videoları istediğiniz formatta, istediğiniz kalitede indirmenize imkan veren ve hatta dilerseniz mp3 olarak da indirme imkanı sunan bir komut satırı programı. Kullanımı karmaşık gibi görünse de pek öyle sayılmaz. Nasıl kullanıldığına bakalım.

youtube-dl, videoları müzik ya da video formatında indirirken web formatında indiriyor. Kullanabileceğimiz mp3, mp4 gibi formatlara dönüştürebilmemiz için de ffmpeg adında bir kütüphaneye ihtiyacımız var.

ffmpeg kurulumu

ffmpeg’i buraya tıklayarak indirip rar dosyasını Bilgisayarım > Yerel Disk (C) içine çıkartıp ismini dümdüz ffmpeg yapalım. Hemen arkasından bilgisayarın arama kutusuna “Sistem ortam değişkenlerini düzenleyin” yazıp aratarak çıkan ekranda “Ortam Değişkenleri” butonuna tıklayın.

Gelen ekranda Path satırını işaretleyip Düzenle butonuna bastığınızda açılan ekrana yeni satır ekleyip değer kısmına ffpeg klasörünü attığımız yolu yani C:\ffmpeg\bin yazıp kaydetmemiz gerekecek.

Yapılacak işlemlerin görsel anlatımı

youtube-dl kullanımı

youtube-dl.exe programını buraya tıklayarak indirdikten sonra programı, videoları ya da müzikleri indireceğimiz klasörün içine atıyoruz. Sonrasında youtube-dl’i attığımız klasör içerisine sağ tıklayıp Komut İstemini Burada Açın butonuna tıklıyoruz. İşinize yarayacak başlıca komutları aşağıda bulabilirsiniz.

Youtube veya desteklenen diğer sitelerden video indirmek istiyorsanız;

youtube-dl -f best[ext=mp4] https://www.youtube.com/watch?v=L5K3IxINr7A

Youtube playlistinizdeki tüm videoları ya da tek bir videoyu mp3 formatında indirmek istiyorsanız örnek kullanım;

youtube-dl --extract-audio --audio-format mp3 -o "%(title)s.%(ext)s" https://youtube.com/playlist?list=PLAqM63ps4-BeIVFWmXHbT_zR5gtvm-f42

Bir kanaldaki tüm videoları indirme işlemi;

youtube-dl -f best -ciw -o "%(title)s.%(ext)s" -v kanal-linki

youtube-dl –help komutunu kullanarak diğer seçeneklere gözatıp daha farklı işlemlerde de kullanabilirsiniz.

 

Yazıyı beğendiyseniz abone olabilirsiniz!

Epostanızı bırakırsanız bu blogdaki her yazı size bildirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bages dedi ki:

Abi aylar sonra bi’ yazı yazıyorsun onu da böyle mi geçiştiriyorsun ya yemin ediyorum ayıp heyecanla gelip baş tuttuk resmen 😂

Tahsin S. dedi ki:

lan teknik yazı da mı yazmayalım, yardımcı materyal de mi sunmayalım :)

Esra dedi ki:

👍🏻Elinize sağlık.

Esra dedi ki:

Bir yazınızı okudum medyum Ali hoca hakkında. Gerçekten doğru mu ? Ben çok mağdurum ve bu hocayı aramayı düşünüyorum. Kısacası dolandırılmak istemiyorum. Asgari ücretle çalışan biriyim. Bu konuda lütfen görüşünüze ihtiyacım var.

Tahsin S. dedi ki:

selamlar.
medyum ali hoca yazısı tanıtım kategorisinde yayınlanmıştır. içerik bir ücret karşılığında bu blogda yer bulmuştur. doğruluk payı hakkında yorum yapmaya hakkım yok malesef, umarım medyumlara hocalara ihtiyaç duymayacak bir hayat yaşarsınız.
sevgiler.

Esra dedi ki:

Teşekkürler

Ayhan KORKMAZ dedi ki:

Tahsin merhaba, gayet güzel ve yararlı bir yazı olmuş. Son zamanlarda Podcast olayına takmış durumdayım. Bu yöntem ile Youtube üzerindeki podcast olarak dinlenebilecek videoları indirim yolda dinlemek kolaylık olabilir.