İngiltere’de Yüksek Lisans Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tahsin S. 7 Ocak 2018 3 dk'da okunur Yorum Yok

YORUM YOK

Yurtdışı eğitim denildiğinde harika bir fikir dediğinizi duyar gibiyim bu nedenle de bu yazımda İngiltere’ de yüksek lisans yapmak isteyenlere kolaylık sağlaması için önemli bilgiler vermeye çalışacağım. İngiltere’ de sıkıcı bir hayat olması mümkün değil çünkü üniversitelerin büyük bir bölümü etkinlikler ve eğlence hayatına önem veriyor. İyi bir tercih yaparak İngiltere’yi seçtiniz o zaman sizin için önemli olan bilgilerimize geçelim.

Nasıl Başvuru yapmanız gerekiyor?

İngiltere’ de yüksek lisansını yapmak isteyen yabancı öğrencilerin İngiltere’ de yaşayan insanlardan farklı bir işlem yaptıkları söylenemez çünkü eğitim sistemi herkes için aynı süreci içeriyor. Tüm öğrenciler UCAS aracılığı ile kaydını yaptırmak durumunda. Burada bir hatırlatma yapmamız gerekirse Eylül’de başlayan akademik yıl için UCAS başvurusu Ocak, Oxford ve Cambridge için ise Ekim ayıdır.

UCAS Nedir?

UCAS yurtdışında 5 üniversite tercihi yapmanıza olanak sağlayan ve önemli okullara kabul edilme servisinin adıdır. Bir anlamda eğitim danışmanınız demek yerinde olacaktır. UCAS tarafından yapılmış olan tüm işlemler İngiltere hükümetleri tarafından kabul edilmiş sayılır.

Üniversiteye Kabul Alamazsanız!

İngiltere’ de eğitim için başvuranların aklında olması gereken bir durum var. Eğer ki eğitim için şartlı olarak kabul edilmişseniz o zaman son sınavlarınızdaki notlarınıza göre ortalamanız esas alınacaktır. Bu da notlarınızın düşük olması durumunda reddedilme gibi bir olanağı meydana getirir. Üniversitelere kabul edilmezseniz endişelenmenize de gerek yok çünkü ek yerleştirmeler daha olacak o da yaz sonunda yapılıyor. O da olmazsa sonbaharda tekrar başvurabilirsin.

Yeterli Derecede İngilizce

İngiltere’de eğitimin zor olduğunu düşünüp de şartların hepsini yerine getiremedin ise o zaman panik yapmamalısın özellikle de dil eğitimi noktasında. Bu konuda hizmet veren bir takım kurum ve kurslar var. Bunlar sizin eğitim sürecinizde yardımcı olacaktır. Hazırlık programları sayesinde yeterli İngilizce eğitim seviyesini elde edebilmek için bu kurumlar size büyük fayda sağlayacaktır.

Değerlendirme ve Sınav

İngiltere’ de değerlendirme ve sınavlar Türkiye’ de olduğundan farklı bu neden notlar kafanızı karıştırabilir. ‘1’ den (en iyi not, ABD eşdeğeri A) başlar ve ‘2:1′, ‘2:2′ ,’3′ olarak devam eder. 3 aldığında geçmiş olursun ama en düşük not ile. Kompozisyonlar, final sınavları ve sene sonu notların hep bu sistemde olur.

Yeni bir ana dil

İngiltere’ de eğitim alıyor olmanız sizi aynı zamanda farklı bir kültürü de tanımanıza yöneltecektir. İngiliz kültürü bizimkinden çok farklı olduğundan dolayı bazı durumlarında ilginizi çekebileceğini söyleyebiliriz. Bunun için yalnızca dersten derse değil İngiltere’ de hayatın her alanında İngilizce kullanacaksın. Bu da senin dili daha hızlı öğrenmene neden olacaktır.

Öğrenciliğin avantajlarından yararlan.

İngiltere’ de öğrenciler eğitim görürken aynı zamanda birçok materyali de satın almak durumunda kalıyorlar. Dolayısıyla markalar da bu süreçte öğrencileri çok seviyor ve onlar için promosyonlar ve kampanyalar düzenliyor.

Yurtdışında eğitim hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız Academix‘in resmi sitesinden bilgi alabilirsiniz arkadaşlar.

Yazıyı beğendiyseniz abone olabilirsiniz!

Epostanızı bırakırsanız bu blogdaki her yazı size bildirilecek.


Yorum yazmak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir