13 YORUM

İzledim: Beş Şehir

3 Ağustos 20163 dk'da okunur

Son izlediğim film de* Onur Ünlü eseriydi, şimdi izlediğim Beş Şehir de öyle.

Film aslında 5 bölümden oluşuyor fakat bölümlerin hepsi birbiriyle bağlantılı. Yani karakterler arasında bağ var. Filmi ilk cumartesi gece yarısı izledim yarısına kadar, film biraz karmaşık hale gelince yorgunluk ve uykumdan ötürü kapatmak zorunda kaldım. Ertesi gün tekrar başa sarıp öyle izledim. 2 defa izledim anca anladım filmi amk. Neyse. Adam öyle samimi geliyor bana ki, ulan bir insan kendi filminde kendi filmine gönderme yapar mı?

Buradan sonrası spoiler içerir

Aydın

Aydın büyükşehire yeni tayin edilmiş bir polis. Şekerci dükkanında çalışan bir kadına gönlünü kaptırır ama sevmeyi tam bilmediğinden sanırım, daha çok saplantılı gibi davranır. Takip eder, tehdit eder. Kız reddedince yılmaz ve en sonunda kız Aydın’dan kurtulmak için işi bırakır, biraz da psikolojisi bozulur tabi.

Şevket ve Kedi

Şevket tezgahtar. Kardeşini askerde kaybetmiş, şehit değil ama, şehitmiş yani. Annesini kaybetmiş. Kendisi de trenler satıyor, bir kedi arkadaşı var ve Şevket de Aydın gibi şekerci dükkanında çalışan bir kadına aşık oluyor.

Belli, senin şiir falan okuduğun yok. Şiir okusaydın bilirdin ki; aşık adam sınanmaz

Dilek

Şevket’in aşık olduğu kızın ismi, Dilek. Aydın’ın öğretmeninin kızı aynı zamanda. Dilek pankreas kanseri. 3 aylık ömrü kaldığını öğrendiği gün bi’şey daha öğreniyor: çok istediği yurtdışındaki okul, dünyada sadece 8 kişiyi okuluna kabul edecek. Dilek bu 8 kişinin arasında, ve okulu 3 ay sonra başlayacak…

Tevfik Öğretmen

Aydın’ın öğretmeni, Dilek’in babası Tevfik Öğretmen. Kardeşinin hanımı yatalak, yaşadığı her gün ona işkence gibi geliyor ve kardeşinin söylediğine göre ölmek istiyor. Ama bunu kimse yapamıyor. Tevfik öğretmen bi’gün onun daha fazla acı içerisinde kalmasına dayanamayıp kadını öldürüyor. Zaman geçtikçe kardeşi bu durumu kabullenememeye başlıyor ve abisini polise ihbar etmekle tehdit ediyor. Veya öğretmenden kendi karısını kardeşine bırakmasını.. Dilek’in hikayesini zaten anlattım. Spoiler veriyorum diye sövmeyin baştan uyardım o kadar, kulaklarım çınlamasın.

Osman

Osman rahatsız. Tevfik öğretmenin okulunda öğrenci. Kendini çok yormaması gerekiyor, terlememesi gerekiyor. Ama yaşı küçük, dinlemiyor ve buna rağmen okulun folklor ekibine katılıyor, sırf sevdiği kız için ölmeyi göze alıyor o yaşta. Ki ölüyor da.

Filmin neredeyse tamamını anlattım. Film incelemelerinde daha yeniyim. Olsun o kadar ama spoiler veriyorum diye de uyardım, Pek de suçum yok yani. Onur Ünlü ve Burak Aksak filmleri veya dizileri gerçekten çok hoşuma gidiyor. Film üzerine düşündükçe filmi izlemiyorken bile hüzünlenebiliyorsun. Ölümün her türlüsünü işlemiş filme. Hala bazı sahnelerini açıp izliyorum, üzülmelere doyamadım amk.

Fragmanının orjinalini bulamadığımdan çok da kaliteli sayılmayacak bir videoyu bırakıyorum buraya. İzleyecek olanlara iyi seyirler, izlemeyecek olanlar da izlesinler.

Puan: 8,4/10

 

Yazıyı beğendiyseniz abone olabilirsiniz!

Epostanızı bırakırsanız bu blogdaki her yazı size bildirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Metin Byık dedi ki:

Onur Ünlü’nün diğer filmleri gibi yine anlam yüklü bir film, sürekli kısa kesitlerden göz atıyordum izlerim inşallah. Eğer izlemediysen İtirazım Var filmini de izleyebilirsin abi.

Tahsin S. dedi ki:

Aslında bundan önce Limonata, hemen arkasından İtirazım Var’ı izleyecektim ama ruh halime bu film daha cazip geldi Metin, listeyi komple izleyip aktarıcam buraya. Sağolasın öneri için

Semanurkok dedi ki:

Yarın bu filmi izleyeceğim için spoilere azıcık ucundan baktım sadece :) merak uyandıran bir film ve güzel bir yazı olmuş. Ve aşık adam Sınanmaz :) :)

Tahsin S. dedi ki:

Aşık adam sınanmaz..

Çok oldu izlediğim ama bir daha izleyesim geldi. Celal Tan ve Ailesi’nin Aşırı Acıklı Hikayesi de çok iyiydi ama ben en çok İtirazım Var’ı severim. Sen de sev :)

Tahsin S. dedi ki:

İtirazım Var’ı daha da bekletiyorum izlemek için abi, en dayanamadığım anda izlemek istiyorum :) Eyvallah abi :)

10 numara dedi ki:

güzel izlenebilecek bir film serisine benziyor da ben niye daha önce duymadım bunu yoksa fragmanlar mı iyi sadece?

osman dedi ki:

genç yetenek olarak bület emin yararın oyunculuğunu beğeniyorum. ilk defa es es dizisiyle islemiştim çok yol kat etti oyunculuk anlamında. başarılarının devamını dilerim

Tahsin S. dedi ki:

Hocam affınıza sığınarak söylüyorum: genç yetenek dediğiniz adam 55 yaşında :)

osman dedi ki:

Çok pardon hocam ya ben ahmet rıfat şungar dan bahsetmiştim ismi yanlış yazmışım :-(

Dilek dedi ki:

İnsanı çok derin dertlere, böyle bi ıssızlaşmaya gark eden bi film olm bu…
Selam bu arada :)

Tahsin S. dedi ki:

Soktu beni de bi hale de, çıkabilene aşkolsun.. Seni burda görmek çok güzel be :)

Vedat dedi ki:

Mutlaka izlenmesi gereken bir film diye düşünüyorum, paylaşım için teşekkürler.