Son izlediğim film de* Onur Ünlü eseriydi, şimdi izlediğim Beş Şehir de öyle.

Film aslında 5 bölümden oluşuyor fakat bölümlerin hepsi birbiriyle bağlantılı. Yani karakterler arasında bağ var. Filmi ilk cumartesi gece yarısı izledim yarısına kadar, film biraz karmaşık hale gelince yorgunluk ve uykumdan ötürü kapatmak zorunda kaldım. Ertesi gün tekrar başa sarıp öyle izledim. 2 defa izledim anca anladım filmi amk. Neyse. Adam öyle samimi geliyor bana ki, ulan bir insan kendi filminde kendi filmine gönderme yapar mı?

Buradan sonrası spoiler içerir

Aydın

Aydın büyükşehire yeni tayin edilmiş bir polis. Şekerci dükkanında çalışan bir kadına gönlünü kaptırır ama sevmeyi tam bilmediğinden sanırım, daha çok saplantılı gibi davranır. Takip eder, tehdit eder. Kız reddedince yılmaz ve en sonunda kız Aydın’dan kurtulmak için işi bırakır, biraz da psikolojisi bozulur tabi.

Şevket ve Kedi

Şevket tezgahtar. Kardeşini askerde kaybetmiş, şehit değil ama, şehitmiş yani. Annesini kaybetmiş. Kendisi de trenler satıyor, bir kedi arkadaşı var ve Şevket de Aydın gibi şekerci dükkanında çalışan bir kadına aşık oluyor.

Belli, senin şiir falan okuduğun yok. Şiir okusaydın bilirdin ki; aşık adam sınanmaz

 

Dilek

Şevket’in aşık olduğu kızın ismi, Dilek. Aydın’ın öğretmeninin kızı aynı zamanda. Dilek pankreas kanseri. 3 aylık ömrü kaldığını öğrendiği gün bi’şey daha öğreniyor: çok istediği yurtdışındaki okul, dünyada sadece 8 kişiyi okuluna kabul edecek. Dilek bu 8 kişinin arasında, ve okulu 3 ay sonra başlayacak…

Tevfik Öğretmen

Aydın’ın öğretmeni, Dilek’in babası Tevfik Öğretmen. Kardeşinin hanımı yatalak, yaşadığı her gün ona işkence gibi geliyor ve kardeşinin söylediğine göre ölmek istiyor. Ama bunu kimse yapamıyor. Tevfik öğretmen bi’gün onun daha fazla acı içerisinde kalmasına dayanamayıp kadını öldürüyor. Zaman geçtikçe kardeşi bu durumu kabullenememeye başlıyor ve abisini polise ihbar etmekle tehdit ediyor. Veya öğretmenden kendi karısını kardeşine bırakmasını.. Dilek’in hikayesini zaten anlattım. Spoiler veriyorum diye sövmeyin baştan uyardım o kadar, kulaklarım çınlamasın.

Osman

Osman rahatsız. Tevfik öğretmenin okulunda öğrenci. Kendini çok yormaması gerekiyor, terlememesi gerekiyor. Ama yaşı küçük, dinlemiyor ve buna rağmen okulun folklor ekibine katılıyor, sırf sevdiği kız için ölmeyi göze alıyor o yaşta. Ki ölüyor da.

***

Filmin neredeyse tamamını anlattım. Film incelemelerinde daha yeniyim. Olsun o kadar ama spoiler veriyorum diye de uyardım, Pek de suçum yok yani. Onur Ünlü ve Burak Aksak filmleri veya dizileri gerçekten çok hoşuma gidiyor. Film üzerine düşündükçe filmi izlemiyorken bile hüzünlenebiliyorsun. Ölümün her türlüsünü işlemiş filme. Hala bazı sahnelerini açıp izliyorum, üzülmelere doyamadım amk.

Fragmanının orjinalini bulamadığımdan çok da kaliteli sayılmayacak bir videoyu bırakıyorum buraya. İzleyecek olanlara iyi seyirler, izlemeyecek olanlar da izlesinler.

Puanlama

Senaryo7
Oyunculuk9
Akıcılık7
Genel8
PAYLAŞ
Önceki İçerikNerelerdeyim..
Sonraki İçerikHer Temas İz Bırakır – Emrah Serbes
Elektronik Haberleşme okuyorum. HTML/Css, az çok php ve biraz da Jquery bilen, müzik üretebilen, grafik tasarım konularında iddaalı birisiyim. Kişisel, tasarımsal ve diğer kategorilerde yazılar yazmaktayım

13 YORUMLAR

    • Aslında bundan önce Limonata, hemen arkasından İtirazım Var’ı izleyecektim ama ruh halime bu film daha cazip geldi Metin, listeyi komple izleyip aktarıcam buraya. Sağolasın öneri için

  1. Yarın bu filmi izleyeceğim için spoilere azıcık ucundan baktım sadece :) merak uyandıran bir film ve güzel bir yazı olmuş. Ve aşık adam Sınanmaz :) :)

  2. genç yetenek olarak bület emin yararın oyunculuğunu beğeniyorum. ilk defa es es dizisiyle islemiştim çok yol kat etti oyunculuk anlamında. başarılarının devamını dilerim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi buraya girin