YORUM YOK

Kuruyemiş Tüketmeniz İçin 5 Neden

16 Ekim 20183 dk'da okunur

Sağlık için tüketilmesi gereken en doğal gıdalardan biri kuruyemiştir. Kuruyemişler vücudunuza sağladığı esansiyel yağ asitleri, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar sayesinde oldukça önemlidir.

Kuruyemişlerin birçok faydası bulunur. Bu yüzden kuruyemiş tüketmeniz için 5 neden listesi ile faydalarını öğrenebilirsiniz.

  1. Kalp Sağlığı Korur

Kuruyemişlerin içerisinde bulunan esansiyel yağ asitleri sayesinde kalbinizin dostu ve koruyucusudur. Bu besinlerin faydası kalp ritminin bozulmasını ve atardamar kolesterol birikme riskini azaltmasını sağlayan alfa-linoleik asitleri içermesidir.

Düzenli olarak tüketilen kuruyemişler, yediğiniz yağlı bir yemeğin üstüne oluşacak iltihabı azaltma ve kanı temizleme konusunda zeytinyağı kadar etkilidir. İçeriğindeki lif ve sebze storelleri, bağırsak yolunuz ile emilen lipitlerin azalmasına ve vücut dışarısına atılmasına yardımcı olur.

Kuruyemişler ayrıca yüksek tansiyonu önleme ve kan damarı duvarlarını koruma görevi olan esansiyel amino asit arginin içerir.

  1. Beyin Sağlını Korur ve Güçlendirir

Antep fıstığı ve ceviz tüketmek hafızanızın güçlenmesini ve beyin sağlığınızı korumanıza yardımcı olur. Çünkü içerinde bu konuda önemli rol oynayan amino asitler ve antioksidanlar bulunur. Kuruyemişlerin içerisinde bulunan folik asit, A ve E vitaminleri sayesinde beyninizin sinir sistemi fonksiyonları iyileşir. Bununla birlikte alzheimer riski azalır.

  1. Anti-inflamutar Özellikli Besindir

Anti-iflamutar yiyecekler içeriğindeki antioksidanlar ve fitokimyasallar ile hastalıklara karşı savaşmada ve yaşam süresini arttırmakta önemli bir görev alır. Bu sayede daha uzun, sağlıklı ve huzurlu bir yaşam sürebilirsiniz.

Kuruyemişler, inflamasyon sürecinin kontrolünü sağlar ve vücudu destekleyerek yardımcı olur. İnflamasyon, enfeksiyon, sıcaklık, travma gibi nedenlerle oluşan zararlara vücudun tepki vermesidir. İnflamasyon yenilen yiyeceklerden kaynaklanabileceği gibi dinlenmemek, stres, tarım ilaçları ve organik olmayan yiyecekler gibi pek çok nedenle oluşabilir. Anti-inflamutar besinler bu durumun kontrolü sağlayarak size yardımcı olur.

Sağlık uzmanları ve doktorlar birçok hastalığın inflamasyon sürecinin kontrolünün sağlanamamasıyla oluştuğunu doğruluyor. İçerisinde kuruyemişlerde bulunan anti-iflamutar besinler sayesinde yaygın bulunan çoğu hastalığın ve kronik hastalıkların önüne geçebilirsiniz.

  1. Sindirim Sistemi Sağlığını Korur

Kuruyemişin en önemli yararlarından biri içeriğinde bulunan lif sayesinde sindirim sistemi sağlığınızı korumasıdır. Bağırsaklarınızda bulunan besinlerin emilimini kolaylaştırarak emilimin artmasına yardımcı olur. Bu sayede vücutta bulunan yararsız maddeler bağırsaklar yardımıyla vücuttan kolaylıkla atılır. Kuruyemişler vücudunuzun pH’ını düzenlemeye yardımcı olmak için kolonlarda bulunan yararlı bakterileri besler ve hazımsızlığı azaltır.

  1. Kas Kütlesini Artırır

Yaptığınız yoğun bir fiziksel egzersizin ardından ihtiyaç duyduğunuz günlük besin miktarının karşılanmasında oldukça önemli bir protein kaynağı kuruyemiştir. Tükettiğiniz besinlerin arasına kuruyemişleri ekleyerek kas dokusunun oluştururken bir yandan yağ oranınızı düşürebilirsiniz. Kuruyemişler ihtiyacınız olan vitamin, antioksidan, mineral ve yağ moleküllerini vücudunuza almada yardımcı olur. Gün içerisinde protein kaynaklı yiyecekleri yanınızda taşımanız kolay değildir. Kuruyemiş sayesinde bu açığı kapatırsınız. Aynı zamanda çiğ fındık spor sonrası oluşan kas ağrılarına da son derece faydalıdır.

Bazı beslenme uzmanlarına göre yatmadan önce tüketilen bir miktar kuruyemiş, içerisinde bulunan lif ve sağlıklı yağlar sayesinde uyku esnasında kas dokularının zarar görmesini önler.

 

Yazıyı beğendiyseniz abone olabilirsiniz!

Epostanızı bırakırsanız bu blogdaki her yazı size bildirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir