YORUM YOK

Şeker Ölçümünün En Kolay Yolu: LibreSensör

30 Eylül 20202 dk'da okunur

Ailemize şeker hastalığının girişi 2012 yılında, babam üzerinden oldu. Yemesine içmesine dikkat etmesi gerektiğini, diyet yapmasını, kilo vermesini, sinirden, stresten uzak durmasını ve bu gibi şeyleri öğütlemiş doktor. 2012 yılına kadar diyabet hakkında yorum bile yapamazken şimdi tokluk şekeri kaç olmalı, hangi yemekleri tercih etmeli, öğünlerin proteininin oranlarına kadar hesap ederek yaşıyor.

Aile olarak yemeye içmeye fazla düşkün olduğumuzdan, bir de işinden ötürü stresle de iç içe olduğundan doktorun tavsiyeleri biraz havada kalıyordu, şekeri sürekli yükseldiğinden takip etmesi için sürekli parmaklarından kan örneği alması gerekiyor. Kendisini kötü hissettiğini söylemeye başladığı sıralarda biz şekerini nasıl düşük tutabileceğini anlatmaya çalışırken aslında diyabetin uğraşlarından sıkıldığını farkettik bir süre sonra. Aslında sorunu şeker ölçümünün bizzat kendisiydi.

Her ne kadar sağlık için bu lazımsa da diyabet hastaları için ölçüm aşaması, doktor kontrolleri ve hastalığın diğer uğraşları aslında şeker hastalarını biraz daha yoruyor ve strese sokuyor.

Biraz araştırıp bu işi daha kolay hale getirebileceğimiz FreeStyle Libre‘yi keşfettik. Yeniliklere karşı olmasına rağmen kolaylıklarını gördükçe daha çabuk sevmeye başladı. Parmak delmek zorunda kalmadan, daha kolay, daha net şekilde değerlerini görebiliyor artık, gün içerisindeki grafiklerini de takip edip öğünlerini öne göre hazırlıyoruz.

FreeStyle Libre, şeker takibinin tüm teferruatını rafa kaldıran, küçük bir sensörü ve bir de okuyucusu bulunan bir sistem. Parmağınızı kanatmadan 14 gün acısız ölçüm imkanı sunuyor. Kolunuzun üst arka bölgesine yapıştırılması gereken bir sensörü, bir de değerlerinizi görüp takip edebileceğiniz okuyucu sistemi birlikte çalışıyor. Günlük hareketlerinizi kısıtlamadan gayet kolay bir yolla şekerinizi takip etmenizi sağlıyor ve hastalığın parmağınızdaki deliklerle ilişkisini ortadan kaldırıyor.

Okuyucuyu sensörle her temas ettirdiğinizde okuyucunuz size mevcut şeker değerinizin yanında değerlerin son 8 saat içerisindeki değişimlerini ve şekerinizin yönünü görebileceğiniz bir ok bulunmakta. Hiçbir hareketinizden geri kalmamanızı sağlamayı da suya dayanıklı yapısıyla başarıyor. Günlük rutinlerinizden, sporunuzdan veya egzersizlerinizden geri kalmamanız adına kıyafetinizin üstünden de kontrol sağlayabileceğiniz yapısıyla şeker ölçümünü kolaylaştırıyor. Ürünün detayları için LibreSensör internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Referanslar:www.libresensor.com, www.freestylelibre.com.tr

 

Yazıyı beğendiyseniz abone olabilirsiniz!

Epostanızı bırakırsanız bu blogdaki her yazı size bildirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir