31 YORUM

Yeniden merhaba, yeni arayüz: BeyPress!

18 Ağustos 20183 dk'da okunur

Yazının başlığına henüz karar veremedim. Muhtemelen yazı bittiğinde atarım başlığı, o yüzden hiç bozmadan devam edeyim.

Uzun zamandır blogu boşlamamın sebebi (yaklaşık 1 yıldır) yeni tasarım yapmaya çalışmamdı. Bir önceki temam (Newspaper teması) sitenin ihtiyaçlarını gayet iyi karşılıyordu fakat dışarıya fazla bağımlıydı. Birden fazla eklentiye bağlı oluşu canımı sıkıyordu. Lisansı bir arkadaşımla ortak aldığımızdan tema düzenini oturtan eklentiye sadece birimizin giriş yapması gerekiyordu, giriş yapamayanın da “Yeni Yazı Ekle” ekranında sürekli bu eklentiden uyarılar beliriyordu. Ben de dışarıya bağımlı olmayı pek sevmediğimden ve artık kendi tasarımımı kullanmak istememden ötürü şuan gördüğünüz tasarımı bitirene kadar bu bloga tanıtımlar hariç tek bir içerik girmeyeceğime dair kural koydum kendime (hoş, dayanamayıp bozdum bir defaya mahsus). Dileyen twite gitmek için buraya tıklayabilir.

Yaklaşık 1 yıl evvel başladığım tasarım bu değildi. Tasarımı şu anki hale getirene kadar 6 7 versiyon eskittim. Web tasarımı için çizim yapmayı beceremediğimden direkt olarak modülleri istediğim tarzda kodlamaya giriştim. Aklına farklı bir stil geldiğinde Photoshop açıp nasıl durduğunu çizim yaparak görmek yerine kod yazarak görmeyi kim tercih eder bilemiyorum ama tamamen bu mantıkla ortaya çıktı BeyPress. Haliyle belki 1 ayda bitecek tasarım 1 yıl sonra çıktı piyasaya. Çıkmış olmasına rağmen eksikleri elbette olacak, onlar için de iletişim sayfasını kullanarak veya yorum yoluyla bana bildirirseniz bir şekilde icabına bakarız diye düşünüyorum.

Temayı hazırlarken nelere dikkat ettiğimden bahsetmek istiyorum çünkü yeni nesil blogculukla ilgili arkadaşların gözü tasarımı muhtemelen bi’yerlerden ısırıyordur. Şu zamana kadar açtığım bloglarda aşağı yukarı hep aynı düzende temalar kullandım, kendi gözümde alışılmışın dışında bir tasarım hazırlamak istedim, insanlar bloga girerken “tahsinbey.com diye geldik ama bura nere lan” desin istedim. Bunu yaparken de son yazdığım yazıyı insanların gözüne sokayım, diğer yazıları da hep aynı düzende tutmayayım diye düşündüm. O yüzden anasayfada içerik için 3 farklı blok göreceksiniz.

Dikkat ettiğim bir nokta daha var, insanların artık blogları takip etmediğini, blog yazılarını takip edebilecekleri tek platformun Medium olduğunu ve Medium’da olduğu gibi sade bir alanda yazı okumak isteyeceklerini düşündüğümden içerik alanını elimden geldiğince Medium’la dengede tutmaya çalıştım. Gereksiz alanlar açıp okurun gözünü korkutmamak istedim. Hakkımda sayfasını hazırlarken ilgilendiğim alanlardan, kendimden bahsetmek ve neyi ne kadar yapabildiğimi beni merak edenlere de aktarmak istedim. Bu sadeliği diğer sayfalarda da korumaya çalıştım fakat ne kadar becerebildiğim konusu tartışılır.

Biraz da temada kimlerin emeği var onlardan bahsedeyim. Şu zamana kadar yaptığım tüm tasarımları herhangi ders izlemeden, sadece 2011/2012 yıllarında Emir’in birkaç saatini ayırıp anlattığı html/css bilgimle halletmeye çalışıyordum. Sonrasında bootstrap kullanmaya başladım fakat bu defa böyle bir framework kullanmak istemediğimden araştırmalar yaparken Html/Css Öğreniyoruz derslerine denk geldim. Bilmediğim çok şey varmış, yeni şeyler öğrendim, yanlış bildiğim çok şey varmış, doğrularını gösterdi. Haberi olmasa da Adem İlter‘in katkısı çok büyük bu tema üzerinde. Sonrasında, “Daha Fazla Yükle” diyerek yeni yazılar çağırabileceğiniz butonun arkaplandaki mimarı Sezer reyiz. Yakın zaman içerisinde farklı hareketlerle de blogda görebileceğiniz Tahsin Bey PixelArt çiziminin sahibi HaytHuyt, diğer pixelart çizimleri için buraya tıklayabilirsiniz. Fikirleriyle, yardımlarıyla, destekleriyle yanımda olan kafa ekibine(bu arada sezer abi hala bize neyin kafası olduğunu söylemedi) ve hatırlayamadığım ama destek olduğunu düşünen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Tasarım da tamamlandığına göre artık başka bahanem kalmadı, bundan sonra elimden geldiğince buralardayım. Tasarım hakkında görüşlerinizi bildirirseniz benim açımdan hoş olur. Diğer yazılarda görüşmek üzere, eyvallah.

Yazıyı beğendiyseniz abone olabilirsiniz!

Epostanızı bırakırsanız bu blogdaki her yazı size bildirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni teman hayırlı olsun Tahsin.

Tahsin S. dedi ki:

Teşekkürler Karınca :)

Temanız harika olmuş, çok beğendim şahsen. Hayırlı olsun :) medium.com tasarımına benzetmeniz de iyi fikir, okumaya daha elverişli oluyor.

Tahsin S. dedi ki:

Sade olsun, net olsun istedim, umarım beğenilir, teşekkürler :)

BURAK ALHAS dedi ki:

Yeni tasarımın hayırlı olsun reyizim :)

Tahsin S. dedi ki:

Teşekkürler Burak :)

Volkan Akkuş dedi ki:

Ihm hemen bir yorum denemesi de yapalım. Of özledim yemin ederim özledim. Bu işlere tekrar dönmeyi düşünüyorum. Tekrar bir blog açmayı örneğin. Uh. Çok tatlı bir tema olmuş ellerine sağlık.

Tahsin S. dedi ki:

Kişisel blog meraklısı çok insan olduğunu düşünüyorum, tekrar dönmen, hatta giden bloggerların tekrar dönmesi çok iyi olurdu. Teşekkürler Volkan :)

Ruhsuz Atmaca dedi ki:

Hayırlı olsun şimdiden. Yeni tema ve yenilikler güzellikler getirsin. :)

Tahsin S. dedi ki:

Teşekkürler Atmaca, eyvallah :)

Ramiz Tayfur dedi ki:

Sade ve şık bir tasarım olmuş Tahsin. Ellerine sağlık. Biz kişisel blog sahipleri için içerik anlamında umarım herşey normale döner. Çok boşladık çok!

Tahsin S. dedi ki:

Biz boşlamaya devam ettikçe geri dönmemiz daha da zorlaşıyor, işin kötü yanı alternatif platformlar artıyor. Resmen kişisel bloglar olarak çöküş yaşıyoruz, kendimize gelmeliyiz.

Peren dedi ki:

Yeni teman hayırlı uğurlu olsun Tahsin :D hic soğumaman, gönül rahatlığıyla zevkli bir şekilde her daim yazman dileğiyle. Suan minik telefon ekranından görüyorum siteyi. O yüzden yorum yapamayacağım. Ama şunu diyebilirim ki, telefon ekranı için ideal bir tema olmus gördüğüm kadarıyla :D Bir pc ekranına geçtiğimde daha detaylı inceleyeceğim ve tekrar yazacağım. Görüşmek üzere.

Tahsin S. dedi ki:

Teşekkürler Peren, bu defa mobil kullanıcıyı da düşündüm, tam anlamıyla istediğim gibi bir tema oldu diyebilirim, eksikliklerini de gideriyorum yavaş yavaş, bakalım :) Yorumun, desteğin için teşekkürler, görüşmek üzere.

Ali Mutlu dedi ki:

Eski temaya göre çok çok güzel olmuş. Sade olması ve gözü yormaması beni dahada etkiledi. Ayrıca favicon logoda bir sorun var herhalde görünmüyor. Acaba yüklü değil mi?

Tahsin S. dedi ki:

Dostum görüşlerin için çok teşekkürler. Logo ve diğer ikonlar için ayrı bi fikrim var henüz hayata geçirmediğimden güncellemeye erindim, çok yakında onları da hallediyorum :)

Parlak Jurnal dedi ki:

Gerçekten çok hoş ama bir o kadar da sade bir tema kullanmaya başlamışsın. Çok güzel, bayıldım. Biraz daha düzenleme yaparak çok daha güzel bir hale getirilebilir. Hayırlı olsun :)

Tahsin S. dedi ki:

Dostum ilgin için teşekkürler, önerilere açığım :)

Hamza Dernek dedi ki:

Ellerine sağlık gayet güzel ve başarılı bir tema olmuş.

Tahsin S. dedi ki:

Teşekkürler

Abdullah S. dedi ki:

Tah(Sins) Bey, temanız güzel olmuş. Hayırlısıyla kullanırsınız inşallah. :D

Mustafa Alnıak dedi ki:

Seni takip ettiğimden beri sürekli wp teması yapıyorsun tahsin. Bugüne dek kullandığın her tema birbirinden güzeldi. Tabii işin arka planında ne gibi sıkıntılar vardı bilemiyoruz ama arayüz iyiydi. tagsinsungur.com bolkafein.com ve şimdide tahsinbey.com bütün blog temalarını çok beğendim ben. Benim asıl merak ettiğim mevzu şu; wordpress güvenliğini nasıl sağlıyorsun. Benim birkaç wordpress maceram oldu ama yazı içinde, footerda orada burada başka başka sitelere linkler çıkmaya başladı. WordPress güvenliği konusunda tecrübene ve tavsiyelerine ihtiyacım var tahsin bey.

Tahsin S. dedi ki:

Beni başından beri takip edip desteğini hissettirmen mutlu etti Mustafa, teşekkür ederim gerçekten. Şimdi muhtemelen işin arka tarafı/wordpress güvenliği gibi konular üzerinde benden teknik bir cevap bekliyorsun ama inan Allah’ın takdiri :D Çok da takdire şayan bi kul olmadığım aşikar sanırım ki bir tahsinsungur.com’u sıfırdan (hiç yazısız) tekrar açmama rağmen, sitede henüz tek dosya bile yokken virüs bulaşmıştı. Altından kalkamadığımdan tahsinbey.com’a kadar geldim. Ha buradan savunmasız olduğumu anlayıp saldıracak arkadaşlar olursa onlara da küçük bir laf edeyim;

ALLAHINIZ VARSA SALDIRMAZSINIZ 😶

Mustafa Alnıak dedi ki:

Benim WordPress’de ağzım feci yandı tahsin bey. Şu sıralar tekrar WordPress hayalleri kuruyordum da vazgeçtim. Lüzumu yok :) Ben blogger’da kalmaya devam edeceğim ^^

Oguz dedi ki:

Sonunda adam akıllı bir şey kurmuşsun mk :D

Kenar Yazarı dedi ki:

Temanız gerçekten hoş olmuş. Görsel seçimleriniz gayet göze hoş gelir cinsten. Elinize sağlık. Böyle güzel blogları gördükçe mutlu oluyoruz.

Tahsin S. dedi ki:

şımartıyorsunuz Kenar Yazarı bey, yakın zamanda bir güncelleme ile daha da güzel hale gelecektir umarım, çabam bu yönde. ilginiz, görüşünüz için teşekkür ederim, sevgiler

Can dedi ki:

Yorum yazmasam da arada mutlaka göz atıyorum. Gerçekten bu tema olmuş. Tarzına oturmuş.

Daha sık yazman dileğiyle.

Tahsin S. dedi ki:

Çok teşekkür ederim, düzeni toparlamaya çalışıyorum, kısa zamanda daha aktif olmak üzere geri döneceğim.
Sevgiler

Kalemist dedi ki:

Eskiden blog yazdığım zamanlarda böyle tasarım yapma işlerine çok meraklıydım. Ne zaman bu konularla ilgili sorum olsa sıkılmaz cevaplardınız. Artık blog yazmıyorum, böyle web tasarım işlerine de uzun zamandır girmiyorum. Ama hala arada sırada blogunuza girer bakarım. Bir selam bırakmak için yorum yazmak istedim :)
Her zamanki gibi iyi iş çıkarmışsınız.
Saygılar, sevgiler…

Tahsin S. dedi ki:

Kalemist.. tekrar yazmaya dönersen haberim olur umarım, aleyküm selam olsun, sevgiler :)