Bir önceki yazımda belirttiğim gibi ayda en az 2 film izlemek istiyorum bu yıl, bu yılın ilk filmi uzun zamandır aklımda olan Limonata.

Bu film her yerde karşıma çıkmaya başlamıştı aklıma düşene kadar. Ekşi Şeyler’de “Az kişinin bildiği muhteşem Türk filmleri” başlığında, ondan önce Sen Aydınlatırsın Geceyi filminin incelemesine gelen yorumdaki öneri.. Hepsinden önce Ali Atay’ın yönettiğini ve Serkan Keskin’in oynuyor olduğunu öğrenince “tamam” dedim, “izlenecek”.

Peki 2015 filmi neden 2017’de? Ya şimdi lanet olası bi yapım var, nasıl tanımlanır bilmiyorum örnek vermek en makulü şuan. Gerçekten efsane olduğuna inandığım dizileri, filmleri izlemeye kıyamıyorum, erteleye erteleye bi’ hal oluyorum sonra da. Kitaplar için de aynı şekilde. Gerçekten çok güzel olduğuna inandığım ne varsa izlemek, okumak vs. için sürekli erteliyorum. Neyse, konumuza dönelim.

Limonata Özet

Ölüm döşeğinde olan bir babamız var. Oğlu Sakip’i yanına çağırır ve son nefesini vermeden evvel kimsenin bilmediği oğlu Selim’i görmek ister. Babasının son isteği olduğundan Bulgaristan’dan yola çıkar Sakip, İstanbul’a. Elinde sadece bir kahvehane sahibinin adı ve eski adresi varken adresteki muhite gider ve 166 tane cami gezip bir o kadar da namaz kılar. Ertesi gün bi şekilde Selim’i bulur. Selim direnir, babasını görmeye gitmek istemez. Sakip, çaresiz kaldığından Selim’in takımının şampiyonluğu sonrası kaçırır Selim’i.

limonata
Limonata’dan, “mesele”

Film benim için gerçekten efsane. Çok samimi diyaloglara sahip. Selim’in yerinde ettiği şiir gibi küfürler, verdiği efsane tepkiler, Sakip’in konuşmaları, Sakip’in aco’sunun kızdığı anlarda sövmek yerine “eşek!” demesi.. Düğündeki efsane takılardan olan 2 araba lastiği.. Selim’in “ne işim var lan benim çingene düğününde!” çıkışından sonra elinde birayla oynamaya kalkması. Çalınan araba lastiklerinin Sakip’in arabasına uymayışından ötürü aracın sağa çekmesi..

limonata

Filmin akışı gayet iyi. Hatta öyle güzel oyunculuğa sahip ki filmi gerçekten yaşıyorlarmış da dışarıdan birileri kameraya almış gibi. Klişe Türk dizilerinden, sinemalarından sıkılanlar için yılda 2 3 defa izlenebilecek bir yol filmi yapmışlar. Yol filmi dediysem; bu filmi bi kategoriye sokmak zor aslında. Komedi desen değil, dram desen ı-ıh. Güzel film da işte.

Filmleri bundan sonra detaylı puanlandırmak istemiyorum, genel olarak puanım: 8,4/10

Yönetmeni Ali Atay, senaryoyu Ertan Saban’la birlikte yazmışlar. Güzel bi yol hikayesi. Film, yapımcı şirketin youtube kanalında mevcut. Filmi buraya tıklayarak yapım şirketinin youtube kanalından izleyebilirsiniz. Ben fragmanı buraya bırakıyorum. İyi seyirler.

PAYLAŞ
Önceki İçerik2016, Görüşmemek Dileğiyle
Sonraki İçerikSosyal Medya Bağımlılığı ve Belirtileri
Elektronik Haberleşme okuyorum. HTML/Css, az çok php ve biraz da Jquery bilen, müzik üretebilen, grafik tasarım konularında iddaalı birisiyim. Kişisel, tasarımsal ve diğer kategorilerde yazılar yazmaktayım

11 YORUMLAR

 1. Bence isminden dolayı kaybedilmiş bir film. Televizyonda izlerken ne kadar güzel bir film olduğunu anladım. İzlemeyenler de mutlaka izlemeli.

  • İsmiyle filmi karşılaştırınca arada bir duvar yazısından başka alaka yok ama, belki de biz çözemiyoruzdur, bilemedim. İzle kanka :)

 2. Filmin senaryosu yazılmadan önce hikâyesi hakkında bilgi sahibi olan üç beş kişiden biriyim. Ellerindeki kısıtlı imkânları kullanarak iyi iş çıkardıklarını düşünüyorum. Beni asıl duygulandıran filmin sonundaki ithaf yazısı olmuştur ki, yüreğimin tam orta yerine işlemiştir. Ali henüzLise yıllarındayken kaybettiğimiz babasına ithaf ediyordu çektiği ilk filmi. Oscar dahi alsa kıymeti bu denli olurdu bizim için. Mezarlık sahnesi de gerçek bir olayın tam olarak yansıtılamayan küçük bir bölümüdür sadece.
  Ümit ediyorum ve diliyorum ki birçoklarının bilmediği yüzü ve yüreğiyle çok güzel işlere imza atacaktır ilerleyen zamanda.
  Sevgiyle, mutlulukla kalın. Teşekkürler…

  • Filmin tam olarak hikayesini bilmiyorum ama çekim aşamalarıyla alakalı bir konuşmasını dinlemiştim, sanırım yine de sizin kadar fikir sahibi değilim. Devamının gelmesi için bekledikleri reaksiyonun daha da fazlasını almışlardır umarım ki bu tip filmleri daha çok görmek isterim. İtirazım Var’ı mesela hala izlemeye kıyamadım. Sadece vaaz sahnesini açıp dinleyip kapatıyorum. İzlemek için de neyi bekliyosam…

   Dediğim gibi, umarım yeni filmler çekerler de kaliteli hikayeler izleriz.
   Sevgiler :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi buraya girin