Uyku Açma Yöntemleri

28

Yaklaşık 7 yıldır kadar uykusuzum ve bugüne kadar denediğim yöntemlerin haddi hesabı yok, bu konuda profesyonelleştim artık. Kocakarı tekniklerinden en bilimsel yöntemlere kadar her türlüsünü denedim. Hiçbiri sağlıklı çözümler değil elbet ama birkaç saat bile olsa gözlerimi tam manasıyla boyoz gibi açabilen yöntemler öğrendim. Kafein içeriyor tabiki, ama içermeyen yöntemler de var.

Kafein içeren yöntemleri kalp, tansiyon gibi rahatsızlıklara sahip arkadaşlar denemesin, aman diyim.

Türk Kahvesi

En bilindik yöntem. Yalnız uyarı, profesyonel uykusuzsanız 1 fincan kesmiyor. 2 veya 3ü görmeniz şart. İçeceğiniz Türk kahvesi herhangi yumuşatıcı içermeyecek, süt gibi, şeker gibi. Diğer türlü etkisi daha da azalıyor hatta belki daha beter uyku durumuna sokabiliyor.

Kahve-kola karışımı

Hakkaten bol kafein içeren bir karışım. Bir çay bardağının yarısına kadar kola doldurup üzerine yavaşça 1 çay kaşığı Türk kahvesi veya nescafe koyuyorsunuz, haliyle köpürecektir, haliyle tadı (nimet şimdi benzetme yapmayayım) çok kötü bir hal alacaktır. Tat açısından sıkıntı çekmemek adına karışım, köpürmesini tamamladıktan sonra şatlayın, dikin kafanıza. Uyku açma yöntemlerinde bir numara.

Yeşilçay

Kahve kadar olmasa da yeşilçay da etkili bir uyku açıcıdır. Bahsettiğim sallamalar değil, bildiğin aktardan alınmış, otlu dallı yeşilçay.

Aperatif niyetine

Bu bir elma olur, fındık/fıstık ezmesi olur, fındık fıstığın kendisi olur, her türlü çerez ve bitter çikolata uyku açmanıza yardımcı olacaktır, yanında kolayı unutmayın.

Şekerleme/Kestirme

Koltukta, sandalyede veya herhangi rahatsız bir yerde çiçek olup başınızı öne doğru bırakın, 7 8 dakika kadar uyuyun. Bunu özellikle kafeinli içecekler içtikten sonra yaparsanız uyandıktan sonra daha dinç olacaksınız ve en az 4 5 saat daha rahatça uykusuz kalabileceksiniz.

Nefes egzersizleri

10 defa derin nefes alarak beyne oksijen gitmesini sağlayın. Bunu balkonda veya pencere önünde yapmanız daha sağlıklı sonuç getirir.

Üşüyün

Bolkafein, okurlarının kötülüğünü istemez. Üşüyün derken, yüzünüzü ve ayaklarınızı soğuk suyla yıkarsanız veya soğuk su içerseniz daha dinç hale geleceksiniz. Deneyimledik olm bunları. Hatta patronumdan duymuştum, ense köküne bir buz koyup onu orada 10dk tutunca uykusuzluktan ötürü gelen baş ağrılarını da alıp götürüyormuş (sonrasında tek bir burun deliğinden 10 defa nefes almak da bu işleme yardımcı).

Çok gülün/Çok korkun

Ya da ikisini arka arkaya yapın. “Ne gülmesi/ne korkması ya saçmalama” diyenlere hatırlatıyorum, deneyimledik bunları olm. Youtube’dan açın bi’ Cem Yılmaz(tercihe göre Şafak Sezer, Ata Demirer gibi değişimlere uğrayabilir), basın kahkahayı 3 4dk. Ya da açın bi’ Testere, Dabbe. Gerçi sonra korkudan bayılabilme gibi ihtimaller de var ama..

Pozisyon değiştirin

Oturduğunuz yeri, sandalyeyi, koltuğu değiştirin. Oturuş şeklinizi değiştirin. Şöyle bir durum var; vücut 7dk boyunca sadece aynı/benzer pozisyonlarda durunca(sadece aynı kaslar çalışınca) kendini otomatik uyku moduna alıyormuş.

En önemli öğelerimiz de odaklanma ve şartlandırma. “Bu iş bitmeden uyunmucak Tahsin!” dersem, o iş bitmeden uyumam. O iş bitmeden uyumamak için de her türlü sağlıklı/sağlıksız şeyi denerim.

Dediğim gibi kafein içerikli karışımlar, kalp ve tansiyon gibi rahatsızlıkları tetikleyebileceğinden risk taşıyan arkadaşların denememesi tavsiye olunur.

PAYLAŞ
Önceki İçerikBlogSözlük Açıldı!
Sonraki İçerikMüşterisine Değer Veren Marka: KAFT
Elektronik Haberleşme okuyorum. HTML/Css, az çok php ve biraz da Jquery bilen, müzik üretebilen, grafik tasarım konularında iddaalı birisiyim. Kişisel, tasarımsal ve diğer kategorilerde yazılar yazmaktayım

28 YORUMLAR

    • En basit düşünceyle yeni blogunu açabilmek için bile uykusuz kalmayı göze aldığını düşünüyorum, üstelik seni bu duruma iten sistem değil, hobilerin.

  1. Günlerce sevgilisi ile kavga ettikten sonra uykusuz bir şekilde işe gelmiş ve uykusunu kaçırmak için her türlü yöntemi denemiş biri olarak konuşmak gerekirse eğer, en etkili içecek kesinlikle redbull. Eger bir kahve bağımlısıysanız ya da düzenli kahve tüketiyorsanız eğer bir süre sonra kahvenin uykuya hiçbir faydası olmadığını göreceksiniz. Ama şekersiz türk kahvesi üzerine yaklaşık 20 dakika sonra birde redbull içerseniz rahat bir 20 saat daha uykusuz bir şekilde devam edebiliyorsunuz hayatınıza. Uyumak isteseniz bile cin gibi açılıyor gözleriniz :)

  2. Kahve benim için yalan. Kahveyi içer içmez uyuyabiliyorum :) Geçenlerde enerji içeceği içtim. İşte o zaman anladım ki enerji içeceği içersem 2 gün boyunca uyku bana haram.

  3. Frappe içmenizi tavsiye ederim. Bir gece boyunca roman havası oynamıştım bir bardak frappeden sonra :) Ayrıca tavsiyeleriniz için teşekkürler :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi buraya girin